Side 1 af 1
Priser på bankgaranti..?
: 17.04.2008 14:10:05
af tristani
Hej,
Hvilken bank er billigste når det gælder en bankgaranti(anfordringsgaranti).
Er pt kunde i Eik-banken, de har ikke ovennævnte i deres sortiment, så vi skal flytte bank, men hvilken er billigest mht gebyr for en bankgaranti (anfordringsgaranti).
mvh
: 17.04.2008 15:11:17
af Tulle
Arbejdernes landsbank er dyr... jeg skulle give omkring 1000 kr
: 18.04.2008 00:03:11
af Nariakira
Laan og Spar tager 1000 i etableringsomkostninger plus 855 per aar garantien loeber
: 18.04.2008 07:49:50
af keff
De er fandme ikke kede af det de banker..
Er det faste priser i bankerne,eller får man rabat hvis man har kapitalopsparinger og forsikring osv i samme bank?
Det kunne da være fedt hvis man kunne finde en forbruger-side med priser fra alle banker,det er jo ikke få der bliver fammiliesammenført..

: 18.04.2008 21:58:01
af kainat
jeg fandt bedste deal med nykredit (måtte også skifte fra eikbank)
jeg ku vælge at sætte pegnene på en låst konto uden det kostede noget og få 2,5 %i rente for de penge)
eller at de stillede garantien så jeg ikke selv behøvede ha pengene.
uu ka ik huske men mener 700 kr om året for det... og stadig 2,5 % rente af indestående.
og de har bare været SÅ søde og hjælpsomme med det.
selvom jeg på ingen måde er boligejer!:)
jeg anbefaler dem. det har nærmest været hyggeligt at arbejde sammen med dem:9
Nykredit..?
: 21.04.2008 18:50:47
af tristani
Jeg prøvede at kontakte Nykredit, men da vi ikke er boligejere er vi åbenbart ikke velkommen. Og hvis de skulle gøre en undtagelse, ville det koste 2000,- kr i oprettelse og et gebyr 2% på af beløbet om året..!?
Endtil videre er den billigste bank Nordea, med 400,- i oprettelse og et gebyr på 1,5% af beløbet om året.
: 22.04.2008 09:20:59
af Nicolai
Sparbank: 500 kr. i gebyr plus 2.5% p.a. mener jeg. Selv om jeg har en deponeringskonto
: 22.04.2008 11:14:22
af kainat
det var da mærkeligt med nykredit... jeg er heller ikke boligejer.jeg sagde bare at jeg ville flytte mine konti til dem og låne pengene af dem når jeg sku være boligejer, hvis de ville lave mig sådan en garanti. det gjorde de så. faktisk ville de ikke låne mig pengen p gra min situation, men de ville gerne lave en pantkonto da jeg selv havde pengene, men ellers havde mine forældre kautioneret og så havde de også gerne lavet garantien.. men jeg havde da også en meget sød rådgiver hvis søster selv boede i sverige på grund af familiesammenføring.men derfor sku regler vel være regler eller hvordan?
jeg snakkede også med 20 banker fær nykredit. ser ud til man ikke bare kan sige hvme derer bedst men hver især må igang med den store spørge runde.
: 22.04.2008 22:13:55
af Doc
Har spurgt min rådgiver i Nordea og det viser sig at en garanti koster 1,5% om året i garantiprovision dog minimum kr. 250,- i kvartalet og så koster den kr. 600,- at etablere.
: 30.04.2008 10:15:16
af tristani
Glem Nordea, fik tilbudt en anfordringsgaranti hvis jeg flyttede pengeinstitut fra Eik-bank. Pris 400,- kr i oprettelse og 1,5 % i gebyr af beløbet om året.
Da aftalen var skrevet under, oplyser de at det er 1,5 % dog minium 275,- i kvartalet...! Det drejer sig kun om, at den bliver 260,- kr dyrere om året, men det er principet..Man kan bare ikke give et tilbud og så løbe fra det når aftalen er skrevet under.."Udnytter vel bare at folks situation"...!!