Side 1 af 1

Eksempler på ikke bestået danskprøve

: 04.09.2013 20:56:40
af DannyBoy
Hej,
Efter at den nye danskprøve er blevet indført, er der nogen som ved hvor mange som IKKE består? og hvad sker der med dem som ikke består, får de besked om at de skal forlade Danmark straks?

Re: Eksempler på ikke bestået danskprøve

: 05.09.2013 07:48:56
af closed1
Hvis man ikke består første gang får man 3 måneder mere til at bestå en ny prøve . De fleste jeg har talt med siger at prøven ikke er svær .

Re: Eksempler på ikke bestået danskprøve

: 05.09.2013 13:08:10
af fundiver199
Fristen til at bestå prøven første gang er sat til 10. september for dem, der fik opholdstilladelse før 1. marts 2013. Og herefter har de, som closed1 skriver, 3 måneder til at tage en omprøve, hvis de dumper. Så der går nok mindst 4-5 måneder endnu, før vi hører om nogle, der har fået inddraget deres opholdstilladelse pga. manglende beståelse af prøven.

Sker det, kan man i øvrigt bare rejse hjem og aflevere en ansøgning om ny opholdstilladelse dagen efter, at man er kommet hjem. Og når den er godkendt 3 måneder senere, kan man rejse tilbage til Danmark, og har så igen 6 måneder til at bestå prøven.

Så det værste, der kan ske, er, at man bliver tvunget til at tage en lang og ufrivillig ferie i hjemlandet. Men selvfølgelig bør man forsøge at bestå prøven, så man selv kan bestemme, hvornår og hvor længe man vil rejse på ferie til hjemlandet.

Har man fundet arbejde i Danmark, koster en så lang ferie jo nok også jobbet.

http://www.nyidanmark.dk/da-dk/Nyheder/ ... foerte.htm