Side 1 af 1

Brev fra US

: 17.07.2013 19:14:25
af KenyaDK
Hej alle sammen

Dette er et spørgsmål af lidt lettere grad, men vil høre jeres erfaring med hvor længe I har skullet vente på brev fra US når det er sendt afsted fra dem?

Har ved telefonisk henvendelse fået at vide at min mands opholdtilladelse er forlænget og at de afgjorde sagen d 4/7 og sendte brevet med nyt opholdskort derefter, men har stadig ikke modtaget det. Er det mig der er utålmodig eller?

På forhånd tak for svar.

Re: Brev fra US

: 17.07.2013 19:43:04
af mh1
Jeg gætter bare, men:
- afgjort 04.07
- lagt til videre ekspedition 05.07 i en kæmpebunke
- nåede ikke frem til at blive lagt i konvolut og blive frankeret den fredag, som er den dag, hvor breve lægges i konvolut og portostemples (totalt gætteri)
- ligger til næste fredag (12.07), hvor det heller ikke når med
- bliver lagt i konvolut og portostemplet på fredag
- når måske frem til jer lørdag 20.07.

Når jeg tror, at breve kun lægges i konvolut og portostemples på fredage, er det fordi jeg har oplevet rigtig mange gange, at breve fra det offentlige ankommer på lørdage, hvor man ikke kan komme i kontakt med dem, hvis man opdager fejl eller af anden grund gerne vil i kontakt med dem øjeblikkelig.

Re: Brev fra US

: 18.07.2013 08:49:18
af closed1
haha

Ja der er en grund til at det offentlige sender post om fredagen :lol: :lol:

Re: Brev fra US

: 07.08.2013 19:14:15
af KenyaDK
Mysterium opklaret -us havde sendt brevene til den forkerte adresse..