Side 1 af 1

Familiesammenføring med brasilianer

: 27.04.2013 19:52:29
af Mgranlie
Hej alle.

Den her side er virkelig guld værd. Jeg har søgt inde på http://www.nyidanmark.dk mht at kunne få min kæreste til Danmark når jeg bliver færdiguddannet her til sommer, og hvordan vi kan blive boende i Danmark. Jeg har dog nogle tvivlsspørgsmål som jeg gerne vil stille jer herinde, da erfaring og insiderviden er guld værd.

Jeg er dansk født og statsborger og er 26 år. Har været i brasilien af to gange ca. et år. først på udveksling (2004-2005) og nu mens jeg bor sammen med min kæreste (aug. 2012 til juni 2013). Jeg går ud fra jeg er fritaget for tilknytningskravet, men hvis der er indikationer på andet så advar mig.

Min kæreste er 23 år og bliver 24 år pr 10-01-2014. Vi rejser til DK pr 10/6 i år og derefter har hun jo så 90 dages visumfrit ophold. Er det i den forbindelse klogest at lave et invitationsbrev, hvor jeg lover at afholde hendes udgifter?

Ind til hun bliver 24 år, håber jeg på at melde hende til Rødding Højskoles danskundervisning for udlændinge, da hun efterhånden kan klare sig en smule på engelsk. Det håber jeg så kan give hende opholdstilladelse fra august og frem til hun bliver 24. Er der nogen der har erfaringer med dem?
Vi vil gifte os i Danmark, men er der nogle ting der taler imod det og vil det være nødvendigt med en erklæring om at hun ikke er tidligere gift?

Jeg står til at tage et job, hvor jeg måske vil blive udsendt. evt. til et andet EU land eller USA og Brasilien inden for de første par år. Vil det være problematisk for hende at tage med, når hun har fået opholdstilladelse eller er under processuelt ophold? Vil det være en fordel at søge om opholdstilladelse efter EU-reglerne, hvis jeg skal arbejde i et andet EU-land i en tid?

Når vi er gift og hun har fået opholdstilladelse, vil hun gerne uddanne sig, men vil det give problemer i forhold til hvornår hun kan søge om permanent opholdstilladelse mht beskæftigelse osv?
Hun har egentlig det der svarer til en gymnasiel uddannelse, men niveauet fra Brasilien er lavt. Vil det være smartest at tage en HF og derefter søge ind på et universitet eller starte direkte på uni?

Hvordan er mulighederne for hende mht at blive forsikret i Danmark. Er der nogle selskaber som udbyder sundhedsforsikringer til udlændinge i Danmark, som i kender og evt. har erfaringer med?

Undskyld de mange spørgsmål. Jeg håber i kan hjælpe os.

Vh Mads

Re: Familiesammenføring med brasilianer

: 27.04.2013 20:57:03
af mh1
1) "Er det i den forbindelse klogest at lave et invitationsbrev, hvor jeg lover at afholde hendes udgifter?"

Det kan ikke skade, men det vigtigste er at hun har en returbillet/billet til ud af Schengen, fx en billig billet til England. Uden den får hun næppe lov at få boardingkort.

2) "... melde hende til Rødding Højskoles danskundervisning for udlændinge, da hun efterhånden kan klare sig en smule på engelsk. Det håber jeg så kan give hende opholdstilladelse fra august og frem til hun bliver 24."

Husk, at studieopholdstilladelse skal søges og helt også opnås FØR hun rejser til DK (fordi besked sendes til adressen i hjemlandet og hun skal møde op og få stempel i sit pas der). Undersøg om Rødding Højskole opfylder betingelserne: http://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/s ... skoler.htm

3) "andet EU land eller USA og Brasilien inden for de første par år. Vil det være problematisk for hende at tage med, når hun har fået opholdstilladelse eller er under processuelt ophold? "

Andet EU-land: hun skal søge om EU-opholdskort som ægtefælle.
USA: hun skal søge om opholdstilladelse som medfølgende ægtefælle.
Brasilien - naturligvis ingen problem.

Hendes danske opholdstilladelse vil som udgangspunkt bortfalde, når hun rejser ud sammen med dig for at bo i et andet land. Man kan søge om at den ikke skal, men det skal gøres FØR man rejser ud.

4) "uddanne sig, men vil det give problemer i forhold til hvornår hun kan søge om permanent opholdstilladelse mht beskæftigelse osv? "

Begge dele ligger så langt ud i fremtiden, at der kun kan gættes på hvilke regler der gælder til den tid.

5) "Vil det være smartest at tage en HF og derefter søge ind på et universitet eller starte direkte på uni?"

Som udgangspunkt er undervisningssproget stadig dansk, og man skal bestå studieprøven = ret høje krav til danskkundskaber, før man kan søge ind på uni. Tjek her, om brasiliansk gymnasial uddannelse (+ studieprøven altså) giver adgang til uni: http://fivu.dk/uddannelse-og-institutio ... tagelse-vg

Dertil kommer så de fagspecifikke krav, som også danske studerende skal opfylde.

Husk at eksamensbeviser skal legaliseres (af de brasilianske myndigheder og den danske repræsentation i Brasilien) og oversættes til engelsk.

6) "Hvordan er mulighederne for hende mht at blive forsikret i Danmark. Er der nogle selskaber som udbyder sundhedsforsikringer til udlændinge i Danmark, som i kender og evt. har erfaringer med?"

Hun skal tegne en rejsesygeforsikring med mulighed for forlængelse, inden hun tager til DK. Der er fx denne: http://www.hccmis.com/

Husk at de færreste rejsesygeforsikringer dækker graviditet og fødsel. Læs betingelserne omhyggeligt.