Side 1 af 1
SÆRBØRNSDISPENSATION
: 08.02.2013 19:50:33
af Dorthepia
HEJ FORUM,
Jeg skal snart søge FS med min tilkomne. Jeg er selv født og opvokset i DK.
Jeg har været gift før med en dansk mand, og sammen har vi 2 børn på henholdsvis 6 og 10 år. (Begge børn er naturligvis også født og opvokset her i landet). Vi har begge regelmæssigt samvær med børnene: en uge hos far, en uge hos mor....Vi har desuden fælles forældremyndighed og børnene har bopæl hos mig.
Som følge af skilsmissen har jeg i en periode været på kontanthjælp.
Vi vil søge FS på dispensation p.g.a. særbørn, og jeg har da et par spørgsmål:
- Alle krav fraviges, bortset fra kravet om pro-forma. Jeg er 43 år, min tilkomne er 26 år. Vi har kendt hinanden i 2 år, kommunikerer sammen på engelsk, thai (og en anelse dansk)

Aldersforskellen er absolut ikke noget vi selv "bemærker", men hvordan ser US på det?
- Skal jeg i ansøgningen om FS vedlægge bilaget med udtalelsen fra kommunen, (når jeg nu allerede ved at jeg har modtaget hjælp inden for de sidste 3 år, og søger på dispensation)?
- Opfylder min tidligere mand og jeg kravet om regelmæssigt samvær?
Re: SÆRBØRNSDISPENSATION
: 08.02.2013 20:37:03
af mh1
Med en aldersforskel på 17 år må du nok forvente, at jeres forhold bliver gennemgået særligt nøje, for så er I jo over den forskel, hvor 'tommelfingerreglen' tilsiger at der skal undersøges for pro forma.
Det er dog mindre vanskeligt at overbevise US om at ens forhold IKKE er pro forma, end det er for dem, der er i forholdsvis nær familie at overbevise dem om at de ikke er tvangsgift.
Med så langvarigt et forhold er I formodentlig udmærket i stand til at tilbagevise en påstand om pro forma.
Og ja, du og dine børns far opfylder kravet om regelmæssigt samvær, så godt og vel endda.
Re: SÆRBØRNSDISPENSATION
: 08.02.2013 21:32:39
af Dorthepia
Tak for svaret
Hvis vi nu samtidig med indgivelse af ansøgning om FS også vedhæfter udtalelser fra bekendte i Thailand som kender os (og vores "historie"), hjælper det vel lidt i positiv retning?
Udtalelsen fra kommunen om hvorvidt jeg har modtaget kontanthjælp inden for de sidste 3 år, bliver: ja, det har jeg! Skal dette bilag alligevel vedlægges ansøgningen når vi søger på dispensation?
Re: SÆRBØRNSDISPENSATION
: 08.02.2013 23:08:37
af soreng
Ja vedlæg bilag som om at i ikke forventer at få dispensation, så også udtalelser fra kommunen.
At få dispensation er jo officielt en vurdering fra gang til gang, som så altid gives ved særbørn med det samvær du beskriver. Men officielt er det ikke noget du kan være 100% sikker på.
Så giv dem de informationer de gerne vil have.

Re: SÆRBØRNSDISPENSATION
: 09.02.2013 08:08:34
af fundiver199
Proforma-reglen administreres reelt som et "pointsystem", hvor man kigger på såkaldte indikationer, og hvis der er 3 af dem, gives der afslag. Så det er ret ligegyldigt at vedlægge alle mulige udtalelser, og man får ikke afslag ALENE pga. stor aldersforskel. Men hvis man også har kendt hinanden meget kort tid før bryllupet og aldrig har boet sammen, så kan man dermed få sine 3 "point".
Re: SÆRBØRNSDISPENSATION
: 09.02.2013 13:51:28
af Durmaz
i kan evt. vedlægge dokumentation på de gange i har mødt hinanden. flybilletter, stempler i pas osv. evt dokumentation på steder i har boet sammen hvis det er hotel. billeder hvorfra man kan se de er taget over en længere periode. udpluk over tlf regninger fra de år i har kendt hinanden..Billeder af din tilkommende sammen med dine børn
Udtaleslser fra venner og bekendte kan nok ikke bruges da de jo ligeledes kan være noget de finder på..
Vedlæg lidt men godt dokumentation, og hvis de så efterspørger mere dokumentation så kan i sende de hele
Re: SÆRBØRNSDISPENSATION
: 12.02.2013 21:12:17
af Dorthepia
Tak for svarene alle sammen...det er rart lige at få lidt vejledning.
Som nævnt har jeg kendt min tilkomne i lidt over 2 år. Jeg mødte ham første gang på en ferie i Thailand i dec. 2010 (2 uger). Tog tilbage igen for at møde ham i dec. 2011 (2 uger). Dernæst besøgte han mig her i DK i 3 måneder; juli, august, september 2012. Nu har han fået visum til DK igen og skal ankomme d. 27. i denne måned.
Fra dec. 2011 tog vores forhold "rigtig fart", og siden har vi kommunikeret sammen hver dag via mobil i de perioder kærligheden har været på "langdistance". (Har naturligvis også haft kontakt via Skype o.s.v.). Mobilregningerne kan sagtens dokumenteres

Billeder har jeg også masser af

(I perioden op til 2011, var vores forhold på et nært venskabeligt plan a la "lære hinanden at kende").
Man kan vel egentlig sige, at den eneste periode vi "så´en rigtigt har boet sammen" var de 3 måneder han var her i Danmark i 2012. Det har ikke altid været helt nemt at skaffe penge til flybilletter frem og tilbage, men tro mig: vi har gjort ALT hvad vi kunne for at se hinanden. Spørgsmålet er blot om dette så er "nok" dokumentation på IKKE pro-forma.
Ja, jeg er fuldstændig enig: Lidt men GOD dokumentation.
Det vel unødigt at nævne, at vi blot ønsker at være sammen. Ingen af os er særlig glade for de triste afskedsscener i lufthavnen hver gang

Re: SÆRBØRNSDISPENSATION
: 13.02.2013 07:44:57
af mh1
Med det forløb vil du ikke få problemer med at tilbagevise en pro forma-mistanke

Re: SÆRBØRNSDISPENSATION
: 13.02.2013 08:07:28
af fundiver199
US vil næppe mene, at I har kendt hinanden meget kort tid før bryllupet. Men I kan stadig "score point" på ting som, at du tidligere har været gift med andre udlændinge, som fik permanent opholdstilladelse på baggrund af ægteskabet, hvorefter I blev skilt. Eller at din kæreste har familiemedlemmer, der er familiesammenført til Danmark, f.eks. forældre eller søskende.
I kan også "score point" på ikke at kunne tale sammen på et fælles sprog f.eks. du taler kun dansk og han kun thailandsk. Og så videre. Jeg tror ikke, I behøver bekymre jer så meget om den regel. Men jeg kan reelt ikke vide det, da du ikke har fortalt om hovedparten af de ting, der faktisk betyder noget for US vurdering.
Re: SÆRBØRNSDISPENSATION
: 13.02.2013 11:14:23
af Dorthepia
Jeg har været gift 1 gang tidligere: med en dansk mand i 14 år. -Så jeg har ét ægteskab bag mig, og altså aldrig været gift med en "ikke-dansk" statsborger før. Min forlovet har familiemedlemmer i Thailand og ingen af dem har nogensinde været gift, ej heller familiesammenført, med en udlænding.
Vi taler primært sammen på engelsk. Jeg har ihærdigt søgt at lære thai, og taler og skriver thai på begynderniveau; (det er altså ikke helt nemt, synes jeg

). Min forlovet har lært sig lidt ordforråd på dansk, men kæmper bl.a. stadig med at kunne få ordet "rugbrød" rigtigt ud af mundet!

Almindelige tiltaleformer på dansk, har han dog allerede styr på

Re: SÆRBØRNSDISPENSATION
: 13.02.2013 20:53:31
af fundiver199
Jamen så får I da helt sikkert afslag pga. proforma
Held og lykke med ansøgningen.
Re: SÆRBØRNSDISPENSATION
: 14.02.2013 15:58:28
af Dorthepia
Håber sandelig dette var ironisk ment

??
Re: SÆRBØRNSDISPENSATION
: 14.02.2013 16:13:51
af fundiver199
I får helt sikkert afslag pga. proforma. Og desuden bliver din mand anholdt af politiet og udvist, fordi han ikke har lært at sige ”rødgrød med fløde” uden accent. Og en stor meteor slår ned lige netop midt i jeres hus, så I må flytte ind på et herberg for hjemløse. Og nej intet af dette er da ironisk ment, hvorfor tror du det?
Mit budskab var, at man også kan bekymre sig for meget om, hvad fremtiden måtte bringe af alle mulige problemer. Det er godt at være forberedt, men der er også en balance, hvor man må sige, at man ikke skal tage alle mulige hypotetiske sorger på forskud men være glad og optimistisk og tage tingene, som de kommer.
Og omkring sådan noget som reglen om proforma-ægteskaber, så er der nok mindst 20-30 par, der bekymrer sig om denne regel for hvert par, der faktisk får problemer med den. Det hører i hvert fald så absolut til under "ofte stillede spørgsmål", hvis du forstår, hvad jeg mener...

Re: SÆRBØRNSDISPENSATION
: 14.02.2013 19:37:49
af Dorthepia
Ja, jeg forstår udmærket hvad du mener

Nu kom den ind på "lystavlen"

Tak, fordi jeg hermed lige fik et optimistisk "boost"

Re: SÆRBØRNSDISPENSATION
: 15.02.2013 10:01:10
af closed1
Derer næsten 20 års forskel på mig og min mand og der er ikke blevet nævnt noget angående aldersforskellen fra us