Side 1 af 1

Opholdstilladelse

: 03.10.2012 03:23:37
af oOoOMartinOoOo
Jeg kom til at tænke på om der normalt bliver givet opholdstilladelse hvis alt er i fineste orden ?
Vi har mødt hinanden før. Jeg har været hos hende i Ukraine og hun har været hos mig. Jeg har eget hus, god indtægt, skylder ikke kommune eller skat noget. Jeg er 30, hun 31. Hun har en dreng på 9. Hun snakker og skriver dansk. Nogen der ved noget om det..?

På Forhånd Tak..

Re: Opholdstilladelse

: 03.10.2012 06:21:29
af fundiver199
Jeg går ud fra, at du tænker på familiesammenføring? I så fald kan du læse om reglerne under "rådgivning", "familiesammenføring", samt på www.nyidanmark.dk.

Der er en række forskellige krav, der normalt skal være opfyldt, hvis man ikke kan få dispensation. Så det er bare med at gå kravene igennem et ad gangen og sige "check", "check", "check".

Dette forum handler om permanet opholdstilladelse og dansk statsborgerskab, og permanent opholdstilladelse kan man tidligst få, når man har boet 5 år i Danmark. Så først skal man have en tidsbegrænset opholdstilladelse, og det er så det, der normalt omtales som "familiesammenføring", når det drejer sig om ægtepar, der gerne vil bo sammen. Jeg har derfor flyttet din tråd til det forum, som handler om familiesammenføring.

Re: Opholdstilladelse

: 14.12.2012 00:50:08
af oOoOMartinOoOo
Jeg takker :)