Proforma

Her kan du skrive om/søge information om få din ægtefælle / partner sammenført til Danmark efter de almindelige danske regler.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
Palawan
Indlæg: 36
Tilmeldt: 22.05.2015 19:22:40

Proforma

Indlæg af Palawan » 09.10.2015 10:38:07

Hej,

Hvorfor er nedenstående US-check vigtigt ved vurdering af proforma ægteskab?

Derudover gøres meget udaf at vedkommende fik permanent opholdstilladelse, vil det sige at hvis personen kun fik imidlertid opholdstilladelse tæller det ikke på den negative side af den samlede vurdering?

Hvis personen i Danmark tidligere har været gift med en udlænding og er blevet skilt fra udlændingen kort tid efter, at denne fik tidsubegrænset (permanent) opholdstilladelse, vil dette blive betragtet som en omstændighed, der indikerer proforma.

Mvh
Palawan

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: Proforma

Indlæg af fundiver199 » 11.10.2015 08:40:04

Det er vel fordi, en hurtig skilsmisse lige efter PUT ses som et tegn på, at parret primært havde giftet sig for, at udlændingen kunne få ophold i Danmark. Dengang proforma-reglen blev skabt, kunne man få PUT allerede efter 3 år, og der var ikke noget selvforsørgelseskrav i hverken reglerne om familiesammenføring eller PUT.

Altså kunne man dengang gifte sig med en udlænding, som efter 3 år på kontanthjælp ville opnå PUT. Og var man lidt driftig og initiativrig, kunne man nå at hjælpe 3 udlændinge til PUT i løbet af 10 år ved at være gift med hver af dem i 3 år. Havde man en lav indtægt i form af f.eks. førtidspension, kunne de leve af det beløb, de fik udbetalt i kontanthjælp, således at det stort set ikke kostede en af krone at "hente" dem til Danmark.

I dag skal man stille bankgaranti, og den sammenførte ægtefælle må ikke få kontanthjælp de første 5 år eller mere. En skilsmisse hurtigt efter, at den udenlandske ægtefælle har fået PUT efter f.eks. 8 år, er derfor ikke den samme indikation på proforma, som det var dengang, reglen blev skabt. Men loven er ikke lavet om af den grund.

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: Proforma

Indlæg af fundiver199 » 11.10.2015 08:41:26

Og ja det skal forstås sådan, at hvis du har været gift med en udlænding, men ægteskabet IKKE resulterede i, at vedkommende opnåede permanent bopæl i Danmark, så betragtes det IKKE som en indikation på, at dit nye ægteskab er proforma.

Palawan
Indlæg: 36
Tilmeldt: 22.05.2015 19:22:40

Re: Proforma

Indlæg af Palawan » 11.10.2015 12:46:28

fundiver199 skrev:Og ja det skal forstås sådan, at hvis du har været gift med en udlænding, men ægteskabet IKKE resulterede i, at vedkommende opnåede permanent bopæl i Danmark, så betragtes det IKKE som en indikation på, at dit nye ægteskab er proforma.
Hej igen,

Min første ex derimod fik senere permanent ophold, men det er mange år siden, vi blev skilt i 2003 og var gift i 8 år, så tæller dette ? :-(

Besvar