Visa og/eller ansøgning om FS

Her kan du skrive om/søge information om få din ægtefælle / partner sammenført til Danmark efter de almindelige danske regler.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
Mose
Indlæg: 34
Tilmeldt: 25.02.2014 11:54:28

Visa og/eller ansøgning om FS

Indlæg af Mose » 25.02.2014 15:40:18

Jeg er lidt i tvivl...
Min mand bor i Tanzania og har brugt tid på at få lavet alle de dokumenter, der skal til for at søge FS. I næste uge kan han tage ind til den Danske ambassade og aflevere ansøgningen. (for ham og hans søn på 7 år).

Kan han både søge FS, tage rundt og sige farvel til familien og så søge visa, så han kan komme til DK når det passer ham og ikke skal vente til der er svar på FS-ansøgningen?
Eller er det enten eller?

Og et tillægsspørgsmål; hvis han aflevere FS-ansøgningen dernede, kan jeg så nøjes med at sende min med posten eller skal den afleveres på politistation el lign?

vh
Charlotte

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: Visa og/eller ansøgning om FS

Indlæg af fundiver199 » 26.02.2014 11:12:01

Som noget relativt nyt kan der i dag godt udstedes visum, selvom man har en ansøgning om FS under behandling. Det kræver dog, at US er kommet så langt i sagsbehandlingen, at de har nået at tage stilling til, at der hverken er tale om et tvangsægteskab eller et proformaægteskab.

Så det kan i hvert fald ikke lade sig gøre i den periode, hvor man venter på, at sagsbehandlingen overhovedet bliver begyndt. Og i simple sager bliver sagsbehandlingen ofte afsluttet meget kort tid efter, at den er påbegyndt. Så i de sager vil det i praksis ikke være muligt at få et visum. Men til gengæld får man måske positivt svar på sin FS allerede efter 6 uger og allersenest efter 3 måneder.

Derimod kan det være en reel mulighed at få visum i komplicerede FS-sager, hvor behandlingen trækker ud, fordi der f.eks. skal indhentes en udtalelse fra asylkontoret eller fra Justitsministeriet. Sådan at man ikke skal blive siddende og vente i hjemlandet i f.eks. 9 måneder.

H_Larsen
Indlæg: 233
Tilmeldt: 18.03.2012 19:28:54

Re: Visa og/eller ansøgning om FS

Indlæg af H_Larsen » 26.02.2014 12:43:32

Hejsa

En anden mulighed er at søge turistvisum og når man er i Danmark søger man FS og man få processuelt ophold indtil sagen er færdigbehandlet

mvh

H_Larsen

Mose
Indlæg: 34
Tilmeldt: 25.02.2014 11:54:28

Re: Visa og/eller ansøgning om FS

Indlæg af Mose » 26.02.2014 14:40:38

Tak for begge svar, der sætter det lidt i perspektiv. Hvis der nogle gange kun er 6 ugers behandlingstid, er det jo ikke så meget. Så kan jeg regne ud, det er enten eller. :)
vh
Charlotte

Besvar