Kort spørgsmål - konsekvens af at søge?

Her kan du skrive om/søge information om få din ægtefælle / partner sammenført til Danmark efter de almindelige danske regler.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
Miggo
Indlæg: 5
Tilmeldt: 25.04.2011 01:18:08

Kort spørgsmål - konsekvens af at søge?

Indlæg af Miggo » 12.07.2013 13:22:25

Hej,

Har det nogen konsekvenser at ansøge om familiesammenføring efter danske regler og få afslag - set i forhold til slet ikke at ansøge? Hvis man altså er i tvivl om, om man vil kunne blive godkendt, har det så nogen negative konsekvenser at forsøge at ansøge?

Hvis man får afslag inden ens visum er udløbet, så må man vel stadig blive her indtil visummet udløber? Og det har vel ingen negative konsekvenser på mulighederne for senere at få visum igen, eller for senere at kunne søge om familiesammenføring, når man lever op til reglerne igen?

skaanebo
Indlæg: 12138
Tilmeldt: 09.06.2007 19:00:10

Re: Kort spørgsmål - konsekvens af at søge?

Indlæg af skaanebo » 12.07.2013 15:48:47

En åbenlys grundløs ansøgning (fordi man tydeligvis ikke opfylder kravene), hvor man bliver på processuelt ophold i DK, selv om ens visum er udløbet, kan medføre visumkarantæne/indrejseforbud.

Besvar