Side 1 af 1
kan vi giftes
: 10.01.2010 17:47:11
af michlle
min kæreste ansøgte en folkhøjskole for 2 og halv månde siden.vi har ikke hørt fra udlændingsservice ligenu.jeg ringede til dem flere gange,de sagde at sagen ikke bilver behandlet.kan det passe?
Kan vi giftes ,mens sagen behandler?
Re: kan vi giftes
: 18.01.2010 22:09:53
af mh1
Hvis du mener, om i kan blive viet i DK, så afhænger det af, om han stadig har gyldigt visum. Man skal have gyldigt ophold, dvs. enten være i DK på gyldigt visum eller på opholdstilladelse. Desuden skal i have de nødvendige papirer, bl.a. som hovedregel en attest fra hans hjemland på at han er fri til at gifte sig (civilstandsattest).
Det tager i reglen nogle uger at få tilladelse til at blive viet, så hvis hans visum er lige ved at udløbe nu, skal han i hvert fald søge om forlængelse, så han har lovligt ophold.
Re: kan vi giftes
: 26.01.2010 22:27:03
af ThomasW
Helt enkelt: I kan ikke giftes i DK, mens han venter på visa/forlængelse. As simpel as that...