Side 1 af 1

: 24.04.2009 17:16:40
af mh1
Så vidt mig bekendt er der simpelthen ikke nogen egentlig vielsesattest i Tunesien, ægteskab indgås jo både der og i DK simpelt hen ved aftale, som så i DK attesteres ved vielsesattesen, mens den i Tunesien attesteres ved at blive registreret. Jeg synes, du skal prøve at se, om ægtepagten (pagt betyder jo også bare aftale) er tilstrækkelig for de danske myndigheder, ellers må du bede din mand om at sørge for at du får en bekræftelse på ægteskabet fra de tunesiske myndigheder (som så også må oversættes).
Tunesien hører desværre ikke til de lande, hvor DK vil nøjes med en såkaldt 'apostille', som er en bekræftelse på fransk fra det relevante lands egne myndigheder. :?

: 24.04.2009 21:38:24
af ZB
til hjælp skal der stå allerøverst på kontrakten 'aqd al-zawaj så er den god nok. 'Aqd oversat direkte kontrakt på arabisk og er egentlig det et muslimsk ægteskab