Side 1 af 1

Udvidet ægteskabskontrakt

: 18.02.2009 18:31:41
af Frk.Odense
Kan nogen hjælpe ???
Jeg skal giftes I Tunesien meget snart. Jeg ønsker at sikre mig i forhold til når min mand og jeg får børn. I Tunesien har faderne forældremyndigheden over vores kommende børn, og han skal give samtykke om, hvis jeg ønsker at udrejse af Tunesien uden ham. Hvordan sikrer jeg mig, at jeg kan få lov til udrejse af Tunesien, uden hans samtykke, hvis vi fx bliver skilt og vi ikke, som på nuværende tidspunkt er enige om fælles forældremyndighed. Er det en advokat der skal lave et dokument på dette, med min mands underskrift. og det VIGTIGE spørgsmål skal vi lave dette dokument før vi gifter os, eller kan det laves på et senere tidspunkt, når vi får børn???
Skal jeg også lave det dokument hos advokaten, om at jeg ønsker særeje, eller er det nok med den almindelige ægteskabskontrakt hvor jeg vælger særeje?
På forhånd tak

: 01.03.2009 20:04:38
af Djengis
Hejsa,

Det er et meget broget område.

Du skal kontakte en advokat med speciale i Tunesisk ret.
Du bliver gift der og kommer til at opholde dig der en tid - og så er det ene og alene tunesisk ret der gælder.

Om du overhoved KAN sikre dig at du kan rejse ud efter i bliver gift ved jeg ikke mod hans vilje selv om han har underskrevet noget.

Og så længe du er i Tunesien er du underlagt deres lov - og en eventuel dansk ægtepagt vil ikke have nogen juridisk gyldighed.

Så find en advokat der kender til deres love og juridiske system. Og hør ham om dine muligheder.

Held og lykke!

Mvh
Djengis

: 17.04.2009 12:53:54
af mh1
Jeg kender ikke specifikt til tunesisk lov, men til islamisk lovgivning generelt: mht til formue, så er der fuldstændigt særeje i alle lande, hvor lovgivningen er baseret på islamisk lov, dvs. det er ikke nødvendigt med en særlig aftale om det, MEN det kan være en god idé at lave en opgørelse over hvem, der ejer hvad. Din mand har i flg. loven pligt til at give dig en brudegave, som skal stå mål med din 'værdi', dvs. afgøres i forhold til din uddannelse, baggrund, dit udseende o.l. Den skal bestå i enten rede penge eller kan fx være en bil, en lejlighed, indbo, guldsmykker el. andet. Den skal senest forfalde når ægteskabet opløses ved død eller skilsmisse, og den bør fremgå af jeres ægteskabskontrakt (som er lovpligtig).
Du kan læse om tunesisk familielovgivning på: http://www.law.emory.edu/ifl/legal/tunisia.htm
Du vil måske være særlig interesseret i dette:
Ægteskab skal registreres offentligt.
En fraskilt mor har ret til forældremyndighed over drenge indtil de er 7, og døtre indtil de er 9, hvorefter faderen får forældremyndigheden HVIS han anmoder om det, medmindre dommeren anser moderen for at være den bedre forælder.
Ægtefæller er ligestillede efter loven, dvs. din mand har ikke ret til at bestemme over dig, men heller ikke pligt til at forsørge dig. (jeg ved ikke, om dette også betyder at han ikke kan forbyde dig at rejse, men han mener sikkert selv, at han kan)
Flerkoneri er forbudt.
Skilsmisse kan KUN ske ved dom.
HVis du kan tysk, eller kender nogen, der kan, så kan du på juridisk bibliotek i Århus eller på statsbiblioteket i Århus spørge efter : Bergman/Ferid, international familielovgivningssamling, der er bl.a. tunesisk lov i tysk oversættelse. Du kan læse på stedet, eller kopiere den.
Jeg sidder i Tyrkiet, ellers ville jeg med glæde have hjulpet dig med dette.
:)

: 18.04.2009 08:33:11
af Kim P. Nyberg
mh skrev:HVis du kan tysk, eller kender nogen, der kan, så kan du på juridisk bibliotek i Århus eller på statsbiblioteket i Århus spørge efter : Bergman/Ferid, international familielovgivningssamling, der er bl.a. tunesisk lov i tysk oversættelse. Du kan læse på stedet, eller kopiere den.
Jeg sidder i Tyrkiet, ellers ville jeg med glæde have hjulpet dig med dette.
:)
Bor man ikke lige i Århus eller nærmeste omegn, kan man tage ind på det lokale bibliotek og bestille det hjem. Man kan også bestille det hjem på www.biblioteksbasen.dk I begge tilfælde vil det så ligge på det lokale bibliotek til dig i løbet af få dage, med mindre det lige er lånt ud til andre.

: 19.04.2009 08:58:25
af mh1
Beklager, men så nemt er det ikke, lige netop disse lovsamlinger udlånes ikke fra Statsbiblioteket, Juridisk Bibliotek udlåner ikke noget som helst, andet end muligvis til læsesalen på Statsbiblioteket, så hvis de ikke findes uden for disse, så må man tage derhen. :?

: 19.04.2009 11:02:09
af Kim P. Nyberg
Det kan jeg nu ikke tro er rigtigt. Jeg kører til Statsbiblioteket hver dag for at hente og bringe varer til andre biblioteker, og ved derfor at det ikke burde være noget problem at låne hjem.

: 19.04.2009 11:07:31
af mh1
Der er visse materialer, herunder netop disse, som ikke udlånes. 8)
Muligvis, fordi det består i adskillige ringbind, og der altså er mange løsblade, der alt for let kan blive væk/beskadiget.