Side 1 af 1

Muligheder for os når han er asyl ansøger.

: 15.10.2015 12:25:18
af Metsi
Hej. Jeg er i den situation at jeg er i forhold med en.asyl ansøger fra gambia. Vi har haft et forhold i 5 mrd nu og mener.det alvorligt. Hans sag er ikke afgjort. Har vi overhovedet nogle chancer.for at kunnr etablere os som par? Jeg er studerende. Han er ugift. Desværre lukker det canter han bor på i januar og han vil blivr flyttet længere væk til en anden by. Det er frygteligt at tænke på hvis vi må opgive vores forhold. Håber i kan rådgive.

Re: Muligheder for os når han er asyl ansøger.

: 15.10.2015 13:56:43
af skaanebo
Har du set menupunktet "Rådgivning" øverst her på siden? Er I parate til at gifte jer? Og hvor gamle er I?

Re: Muligheder for os når han er asyl ansøger.

: 15.10.2015 19:06:54
af Metsi
Har jeg ikke set. Er mit indlæg placeret forkert? Vi er sidst i 30'erne. Og ja.. det vil jeg mene. Ingen.af os kan.bære tanken om at han muligvis ikke må.blive her og vi blkver skilt ad.

Re: Muligheder for os når han er asyl ansøger.

: 16.10.2015 09:28:59
af fundiver199
Du kan læse om reglerne for familiesammenføring under "rådgivning". Et grundkrav er, at I skal være gift, hvilket som udgangspunkt ikke kan foregå i Danmark, når han er her som asylansøger.

Det kan derfor være nødvendigt, at han rejser hjem til Gambia, så I kan blive gift der. Eller at du flytter til Sverige. Det er et større projekt at have et forhold til en afvist asylansøger, så tænk dig rigtig godt om, får du gør mere.

Hvis hans asylansøgning imødekommes, er det hele dog selvfølgelig løst. Men hvis der var gode udsigter til det, ville du jo nok ikke skrive her :wink:

Re: Muligheder for os når han er asyl ansøger.

: 16.10.2015 17:46:09
af Metsi
Er pt også bange for at det ender med et knust hjerte her. :cry:

Re: Muligheder for os når han er asyl ansøger.

: 28.10.2015 23:17:39
af SigneLassen
Hvorfor skulle de ikke kunne giftes i Sverige, i stedet for at tage hele vejen til Gambia?

Re: Muligheder for os når han er asyl ansøger.

: 30.10.2015 18:54:41
af Metsi
Årh er der ingen med lignende erfaringer..:'(

Re: Muligheder for os når han er asyl ansøger.

: 09.11.2015 19:44:27
af SigneLassen
Hej Metsi,

I kan højst sandsynligt tage til Sverige og blive gift. Tjek på Skatteverket.se, hvad I behøver for at blive gift i Sverige.
I har ikke mulighed for at blive gift i Danmark.

Efter det, hvis han får afslag, og I han ikke vil deporteres til Gambia, eftersom han er flygtet derfra, så kan du flytte til Sverige eller Tyskland, bo der i 6 måneder sammen med ham og flytte tilbage igen. Så har I familiesammenføring - meget kort version. Men tjek øverst for rådgivning og søg på "asylansøger" på dette forum, så kommer der masser af vejledning op.

Ellers kan du besøge Dansk Flygtningehjælp, som har rådgivning forskellige steder i landet, eller snakke med Refugees Welcome som også ved en del om området, hvis du har brug for rådgivning fra et andet sted.

Re: Muligheder for os når han er asyl ansøger.

: 11.11.2015 05:27:54
af Metsi
Tak Signe. Det er svært med flytning. Har børn. Men kan godt se muligheden er begrænset ellers.