ægteskab

Her kan du skrive om/søge information om ægteskab og vielse i DK og udlandet.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
stehan
Indlæg: 1
Tilmeldt: 26.04.2015 20:46:11

ægteskab

Indlæg af stehan » 26.04.2015 20:52:32

jeg har et spørgsmål som jeg vil høre om i kan hjælpe med. Jeg kender en som kommer fra palæstina og er her hvor han søger opholdstilladelse, men har ikke fået det endnu. Han har en veninde som han faktisk gerne vil giftes med, men hun er amerikansk statsborger og bor i usa. kan hun komme til danmark og de kan blive gift. Og hvis det kan lade sig gøre, hvad så bagefter. kan hun blive længere? hvad kræves der (dokumentation). hun har langt tilbage palæstinænsiske rødder. på forhånd tak.

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: ægteskab

Indlæg af fundiver199 » 27.04.2015 08:43:04

For at blive gift i Danmark skal begge parter have såkaldt "lovligt ophold" i form af et gyldigt visum, visumfrit ophold eller en gyldig opholdstilladelse. Et processuelt ophold som f.eks. asylansøger regnes ikke for "lovligt ophold" i den sammenhæng.

Så umiddelbart må de vente med at gifte sig, til han har fået sin opholdstilladelse. Med mindre altså at det visum, han er indrejst i Danmark på, stadig er gyldigt.

Besvar