Side 1 af 1
Ægteskab og FS med asylansøger
: 24.02.2015 22:09:01
af Sarahmalika
Hejsa, jeg er kæreste med en asylansøger som har været til sit første interview Idag og har fået at vide at han skal sendes til Sverige da de skal behandle hans asyl sag. Hvis jeg gifter mig med ham i Sverige og vi skal søge om FS så skal han til sit hjemland med ansøgningen da der skal ansøges i det land han har lovligt ophold.. Men hvordan gør vi det når han ikke kan tage tilbage sit hjemland da han netop søger asyl her fordi han er forfulgt. Jeg har googlet og googlet og ikke blevet klogere. Er der nogle der ved Hvordan vi kan søge om FS så når det ikke er muligt for ham at aflevere ansøgningen i sit hjemland? Mvh Sarah
Re: Ægteskab og FS med asylansøger
: 24.02.2015 22:28:42
af skaanebo
Hvis I flytter til Sverige og gifter jer, behøver han ikke at rejse hjem. Læs mere under menupunktet "rådgivning" øverst her på siden
Re: Ægteskab og FS med asylansøger
: 24.02.2015 22:40:01
af Sarahmalika
Jeg har ikke mulighed for at flytte til Sverige og bosætte mig da jeg har et barn og har fælles forældremyndighed med
Faderen. Går ud fra at dit svar er ift hvis jeg bosætter mig i Sverige?
Re: Ægteskab og FS med asylansøger
: 25.02.2015 07:02:51
af skaanebo
Ja. Og så er det jo bare ikke muligt for ham at flytte til DK, førend han har fået lovligt ophold i Sverige, et andet land, eller at der er blevet fred og ro i hans hjemland, så han kan returnere. Velkommen i limbo-land.
Re: Ægteskab og FS med asylansøger
: 25.02.2015 08:00:38
af Sarahmalika
Bøvs. Tænkte det nok :-/ HVIS han får asyl i Sverige er det vel lovligt ophold så?
Re: Ægteskab og FS med asylansøger
: 25.02.2015 08:47:01
af skaanebo
Ja, naturligvis.
Re: Ægteskab og FS med asylansøger
: 25.02.2015 09:18:37
af Sarahmalika
Tjah... Så er der vel ikke andre muligheder for os end at krydse hvad der krydses kan og håbe på at han så får Ja til asyl.. Det er godt nok op ad bakke.

Re: Ægteskab og FS med asylansøger
: 25.02.2015 11:38:48
af skaanebo
Ellers må du flytte til Sverige. 3-6 måneder er jo nok, inden I så efterfølgende kan flytte tilbage til DK sammen.
Re: Ægteskab og FS med asylansøger
: 11.11.2015 05:36:00
af Metsi
sarahmalika har du i fundet en løsning. Er i nogenlunde samme situation nu.. dog behandles hans sag i DK. Jeg kan heller ikke bare flytte til Sverige da jeg har børn og en går i skole. Det er kompliceret.