Side 1 af 1
Civilattest - certificate of non-marriage
: 19.11.2014 08:59:54
af RÅVILD
Kære Alle,
Vi har fået at vide fra min forlovedes hjemland - UGANDA, at de IKKE laver civilattest - certificate of non-marriage. Hvad gør man så? Kan myndighederne i Danmark acceptere en tro og love erklæring fra min forlovede om, at han aldrig har været gift?
Nogle erfaringer med UGANDA og civilattests?
På forhånd mange tak,
RÅDVILD
Re: Civilattest - certificate of non-marriage
: 21.11.2014 13:51:14
af fundiver199
Ja det kan din danske kommune godt vælge at acceptere. Og det vil sikkert hjælpe på sagen, hvis I kan aflevere officielle dokumenter af en eller anden art, der understøtter påstanden om, at det ikke er muligt at fremskaffe en civilstandsattest i Uganda.
Re: Civilattest - certificate of non-marriage
: 23.11.2014 17:23:09
af linemor
Jeg kan se i din anden tråd at du har fundet ud af at man godt kan få en civilstandsattest i Uganda.
Min kæreste og jeg har lige været igennem samme helvede med at skaffe det i Uganda og det har været en kæmpe jungle af forkerte oplysninger, bestikkelse, osv. og vi endte med at få det forkerte dokument, som ikke kan bruges. Jeg endte med at ringe til min bopælskommune at tale med dem og forklare situationen .
Hun var meget hjælpsom og sagde at hvis det var SÅ svært at skaffe det dokument, så måtte de faktisk ikke kræve det. Måske du kan prøve at kontakte den kommune du skal vies i og høre hvor strikse de er. Vi har nu en tro og love erklæring fra uganda der er blevet legaliseret ved udenrigsministeriet og den danske ambassade i Kampala og den ville de godtage på baggrund af de vanskeligheder vi har haft med at skaffe det rigtige papir.
Held og lykke med det
Re: Civilattest - certificate of non-marriage
: 28.11.2014 16:09:17
af RÅVILD
Kære Linemor,
Mange tak for svar. Ja, jeg kan forstå på min forlovedes familie i Uganda, at det er en jungle, som jeg vidste, det ville blive. De er gået til familiens advokat, og udfærdiger et dokument, som så skal over den Danske Ambassade i Kampala, hvor vi har en kontakt.
Så jeg ved ikke om, det bare er en tro og love erklæring, for den kunne vi lige så godt udfærdige i Danmark. Nu er der en masse omkostninger og bøvl. Og den beviser jo ikke, om min forlovede har en anden kone i en eller anden landsby. Det har en bekendt af mig faktisk prøvet. Så intet overrasker mig nærmest længere, men trættende er det /-.
Eneste trøst er, at man nærmest bliver en bureaukrat jungle ekspert, der har gode og absurde historier at fortælle børnebørnene... one day hopefully...
De bedste hilsner,
RÅDVILD
Re: Civilattest - certificate of non-marriage
: 16.12.2014 20:44:58
af jacobsch
civilattest er et urimeligt krav hvis man har en skilsmisse erklæring med apostille; eller omvendt, hvad skal man med et skilsmissedokument hvis man har en civilstandsaattest.
Man kan jo også selv lave et sådant dokument, da Danmark ikke har nogensomhelst chance for at kontrollere det ! I Ukraine og Rusland står ens civilstands - status i det nationale pas som er en slags sygesikringsbevis - dette dokument er langt sikrere end noget dokument, der er lavet hos en Notar, da det er kommunen der udsteder det på grundlag af alle andre oplysninger om borgeren. Det er tydeligt at kommunerne ønsker at gøre det svært og besværligt at blive gift. Jeg synes at man kan stille krasv om økonomi og tidsmæssige krav til en forbinmdelses kvalitet : men at stille krav om et værdilæøst dokument er helt urimeligt og det skal vi ikke finde os i !
Re: Civilattest - certificate of non-marriage
: 18.12.2014 09:31:15
af RÅVILD
Til Jacobsch,
Hvad foreslår du, at vi kan gøre ved det?
Jeg har prøvet at ringe til pågældende sagsbehandler og hun kan ikke forstå, at den danske ambassade i Kampala ikke arbejder efter danske værdier og arbejdspraksis.
Dokumentet har vi fået fremskaffet med meget besvær og store omkostninger, men NU er den endt hos den Norske Ambassade i Kampala, som vi har meget dårlige erfaringer med, og hvorfor skal de blandes ind i disse sager, de håndterer kun visa, og ikke sådanne dokumenter.
Der har bare været så mange ting bl.a. sygdom, dødsfald, arbejdsløshed og nu alt dette bøvl. Jeg er sygemeldt med stress og orker ikke rigtigt mere. Trist for min søn, for faderens visa udløber snart.
På forhånd tak,
Rådvild