Side 1 af 1
fra DK til USA
: 05.10.2014 07:53:37
af laur505e
hej.
jeg er 29 år, bor i DK og er i gang med at tage hotelreceptionist udd. min kæreste er 35 år, amerikansk statsborger og pt. bosiddende i Tyskland. vi har været sammen i 4 år og vi vil gerne flytte til USA sammen når jeg er færdig med min udd. men det er jo en jungle at finde ud af reglerne omkring tilflytning til USA, ægteskab, green Card, osv.
Tanken er, at han flytter derover inden for de næste par mdr. når jeg så er færdig med min udd. så tager jeg derover på turistvisum og vi ville så blive gift og starte green Card ansøgningsprocessen inden for de 90 dage et alm. turistvisum er på.
er dette en fuldstændigt håbløs plan? er der nogle ting/regler vi har overset?
Re: fra DK til USA
: 05.10.2014 11:19:06
af mh1
Du SKAL søge et bestemt visum, når du ønsker at blive viet i USA.
Du kan IKKE bare rejse ind på en visa-waiver og tro du kan blive viet.
Læs på
http://sweden.usembassy.gov/consulate/iv3.html
Du skal til Sverige for at få dit 'fiancé-visum'.
Re: fra DK til USA
: 05.10.2014 16:35:06
af laur505e
hej mh.
jeg er ikke sikker på at du har ret i det du skriver. jeg fandt følgende debat herinde.
viewtopic.php?f=5&t=2569
så med mindre reglerne har ændret sig drastisk siden denne debat, så kan min kærestes og min kan min plan ikke være helt skæv
Re: fra DK til USA
: 05.10.2014 20:24:13
af mh1
HAR du bemærket den tråds alder? 2009 er ved at være længe siden.
Hvis du mener du ved bedre end den amerikanske ambassade, så - tjah.
Re: fra DK til USA
: 06.10.2014 05:55:34
af laur505e
ja har godt bemærket trådens alder, derfor min kommentar omkring dette i foregående besked. men der bliver blandt andet talt om selv samme fiance visum, som du nævner, i den tråd, så måske tingene ikke har ændret sig voldsomt meget siden. i øvrigt er der ingen grund til halvnedladende tone. jeg kunne jo omvendt også spørge dig hvor godt du er sat ind i reglerne? har du personlig erfaring med disse ting eller?
Re: fra DK til USA
: 06.10.2014 06:30:54
af skaanebo
Kontakt USA's ambassade, så får du et korrekt svar.
Re: fra DK til USA
: 06.10.2014 08:29:00
af closed1
Jeg kan gøre opmærksom på at MH er jurist og aldrig udtaler sig om noget hun ikke ved noget om.
Re: fra DK til USA
: 06.10.2014 10:20:55
af mh1
Hvis du/I rejser til USA og allerede HAR planlagt at I skal giftes, så SKAL du have fiancé-visum.
Hvis man er på turistrejse i USA og møder sit livs kærlighed og gifter sig spontant, så er det OK.
http://www.visapro.com/Immigration-Arti ... =1252&z=36
http://immigration.about.com/od/greenca ... Marrig.htm
http://www.nolo.com/legal-encyclopedia/ ... er1-5.html
http://thelawdictionary.org/article/how ... rist-visa/
http://www.alllaw.com/articles/nolo/us- ... -visa.html
Der bliver altså spurgt ind til hvordan og hvor længe man har kendt hinanden, så I jeres tilfælde løber du en stor risiko for at få problemer. Det du planlægger er slet og ret 'visa fraud' og kan resultere i at du udvises med indrejseforbud i x antal måneder/år.
Just saying' ...