Giftes i udlandet eller i DK?

Her kan du skrive om/søge information om ægteskab og vielse i DK og udlandet.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
Helle1
Indlæg: 44
Tilmeldt: 29.11.2012 17:07:37

Giftes i udlandet eller i DK?

Indlæg af Helle1 » 30.11.2012 14:28:47

Jeg har søgt rundt herinde, men synes ikke jeg helt kan finde et svar på dette:

Er det korrekt, at det er bedst at gifte sig i udlandet, hvis man har en udenlandsk kæreste og så registrere ægteskabet her i landet bagefter? Jeg har HØRT, at så er det nemmere senere at få ægteføællen hertil - blandt andet skal man ikke stille samme garanti økonomisk, som ellers - er der nogle, der ved om det er korrekt, eller om det er lige meget i hvilket af de to lande man indgår giftemål?

På forhånd tak for stor hjælp. Det er et meget spændende forum at surfe rundt og lære fra det her:)

mh1
Indlæg: 10609
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Giftes i udlandet eller i DK?

Indlæg af mh1 » 30.11.2012 16:09:16

Det er fuldstændig ligemeget, hvor i Verden man bliver viet, blot vielsen kan anerkendes efter dansk lov.

Kravene til vielse er, at I begge skal være fysisk til stede ved vielsen, og at den i øvrigt skal foregå efter vielseslandets love, samt at der ikke må være tale om et bigamisk ægteskab.

Familiesammenføring bliver ikke hverken lettere eller sværere alt efter hvor man bliver gift. Det er de samme krav, der skal opfyldes, og præcis det samme beløb, man skal stille i bankgaranti.

Forskellen er, at en dansk vielsesattest jo uden videre kan sendes med til de danske myndigheder, mens en udenlandsk skal legaliseres og oversættes (det sidste, medmindre den er på engelsk). Det tager lidt tid, og koster lidt penge.

Vær opmærksom på, at du skal spørge på vielseslandets ambassade, hvilke papirer du skal medbringe i legaliseret og oversat stand, for at kunne blive viet.
mh
Rådgiver for ÆUG

Helle1
Indlæg: 44
Tilmeldt: 29.11.2012 17:07:37

Re: Giftes i udlandet eller i DK?

Indlæg af Helle1 » 30.11.2012 16:31:18

Tusind tak for et godt svar - det undrede mig også enorm meget.

Besvar