Indlæg
af fundiver199 » 02.08.2017 15:10:52
Tilknytningskravet gjaldt i første omgang kun for herboende udlændinge. Det var en stramning, der blev indført af Nyrup regeringen lige før valget i 2001, hvor Anders Fogh blev statsminister.
Kravet skulle forstås som et krav om, at den herboende selv skulle være velintegreret, før det var muligt at sammenføre en ægtefælle fra udlandet. Heraf den nævnte ”12 års regel”, som siger, at man har opnået en væsentlig tilknytning til Danmark, når man har boet her i 12 år OG har ”gjort en indsats for at blive integreret.”
Tilknytningskravet var en stramning, der lå i forlængelse af andre stramninger rettet mod indvandrere, som blev indført i løbet af 1990`erne. Jeg kan ikke huske detaljerne, men det startede vist med, at man blot skulle have ”udsigt til at få permanent ophold” og endte så med, at man skulle have haft permanent ophold i 3 år. Hvilket reelt var en 6-års regel dengang.
Så man kan sige, at tilknytningskravet lidt forsimplet sagt hævede opholdskravet fra 6 til 12 år, og for flygtninge blev det hævet fra 0 til 12 år. De var og er nemlig ikke underlagt kravet om permanent ophold i 3 år.
I 2002 blev tilknytningskravet så udvidet til også at omfatte danske statsborgere. Og det er så her, al forvirringen begynder. For hvis man er født og opvokset i Danmark, hvilket de fleste danske statsborgere jo er, giver det selvfølgelig ingen mening at tale om ”en indsats for at blive integreret”. For den gruppe anses det derfor automatisk, at de har en stor tilknytning.
MEN og det er så her, problemerne for alvor starter. Hvis en dansk statsborger nu forlader Danmark, så svækkes tilknytningen. Og reelt var det det, der var hele meningen med, at kravet nu også skulle gælde danske statsborgere.
Man var nemlig bekymret for, at den nye 24-års regel skulle blive ”omgået” ved, at forældre stadig giftede deres datter væk som 19 årig men herefter lod hende bo i hjemlandet til hun fyldte 24 og på den måde ”vente sig til familiesammenføring”.
Og hvor længe skal du så bo i ”hjemlandet”, før din tilknytning er svækket? Det findes der desværre ikke noget officielt svar på. I sagsbehandlernes vejledning står der, at ”praksis er under afklaring”. Der har nemlig ikke været så meget brug for at tage stilling til siden 2004, hvor man indførte 28-års reglen.
Noget tyder dog på, at det kræver mindst 2 års ophold i ægtefællens hjemland, før ens tilknytning til Danmark er svækket. Og har man haft hele sin opvækst i Danmark, kræver det mindst 8 års ophold i ægtefællens hjemland. De sager, der har været i medierne om udlandsdanskere er par, der har boet mindst 20 år i ægtefællens hjemland. Så vi taler slet ikke om sabbatår efter gymnasiet, working holiday eller noget som helst af den karakter.