Side 1 af 1

Visum til voksne børn?

: 24.01.2012 14:46:55
af ASY
Hej

Kan en person der er familiesammenført til Dk fra Tyrkiet og som har en midlertidig opholdstilladelse søge om visum til et voksent barn der bor i Tyrkiet? Eller kan personen bruges som refference i DK når det voksne barn selv søger om visum fra hjemlandet?

Ali

Re: Visum til voksne børn?

: 24.01.2012 15:45:53
af fundiver199
Men kan aldrig søge om visum til andre end sig selv, men man kan - som du er inde på - være vært og invitere andre på besøg. Du kan læse her om, hvilke personer der som udgangspunkt kan få visum til at besøge en, der bor i Danmark:

http://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/v ... besoeg.htm

Følgende lande er for tiden placeret i den del af immigrations-landegruppen, hvor man skal have en vis tilknytning til den person, man ønsker at besøge:

Armenien, Bangladesh, Burma (Myanmar) Burundi, Cameroun, Egypten, Elfenbenskysten, Etiopien, Gambia, Georgien, Ghana, Hviderusland (Belarus), Indien, Jordan, Kenya, Kina, Libanon, Libyen, Marokko, Rusland, Rwanda, Sierra Leone, Tyrkiet, Uganda, Ukraine, Vietnam og Yemen.

For statsborgere fra denne gruppe gælder, at der som udgangspunkt gives visum til ægtefæller, faste samlevere eller kærester, børn uanset alder og medfølgende ægtefælle, forældre og medfølgende ægtefælle, søskende og medfølgende ægtefælle.


Hvis der er tale om et voksent barn, vil der skulle foretages en såkaldt "formodningsvurdering". Det betyder groft sagt, at visum kan blive afslået, hvis ansøgeren kun har en svag tilknytning til Tyrkiet, hvilket typisk vil være tilfældet, hvis ansøgeren hverken har ægtefælle, børn, job, studieplads, fast ejendom eller andre ting, som "binder" ham/hende til Tyrkiet. I så fald er der nemlig grund til at formode, at ansøgeren måske kunne finde på at misbruge visum til at blive illegal indvandrer og f.eks. arbejde sort for et rengøringsfirma eller måske som tomatplukker i Syditalien.

Re: Visum til voksne børn?

: 24.01.2012 19:31:13
af mh1
En fremtid "som tomatplukker i Syditalien" er der nu næppe nogen tyrkisk statsborger, der drømmer om - de 'soltørrede italienske tomater', der sælges i DK dyrkes og tørres nemlig i Tyrkiet, hvorefter de sendes til Italien og pakkes 8)

Bortset fra det: en bruger her, der er en 17-årig dansk pige, inviterede for nylig sin unge tyrkiske kæreste, som er studerende uden fast job, og han fik visum. Så der stilles åbenbart ikke voldsomt strenge krav til 'tilbagevendelsesforudsætninger' for tyrkiske statsborgere.

Re: Visum til voksne børn?

: 25.01.2012 07:43:24
af fundiver199
I praksis er vurderingen mere lempelig for kærester/forlovede end for andre besøgende, fordi immigrationsrisikoen her normalt må antages primært at være knyttet til mulige ansøgninger om familiesammenføring, hvilket ifølge praksisnotatet ikke kan føre til, at der gives afslag.

Man kan så sige, at når den herboende kun er 17 år gammel, vil det jo ikke være en mulighed at søge om FS pga. 24-års reglen, og så burde ansøgningen vel egentlig vurderes på samme måde, som hvis besøget galdt en søster eller bror.

Men i den konkrete sag var ansøgeren jo heller ikke arbejdsløs men derimod studerende. Og det ville sikkert også have været tilstrækkeligt gode "tilbagevendelsesforudsætninger" til, at han kunne have fået lov at besøge sin far eller sin søster i Danmark.

Det er vel nok mest stillingsbetegnelsen "arbejdsløs", der får alarmklokkerne til at ringe. Og der er vel heller ikke megen grund til at tro, at en ung mand skulle have lyst til at bytte sin udmærkede tilværelse som studerede med sæsonarbejde i Tyrkiet ud med en tilværelse som illegal i Schengen. Så det er jo sådan set fornuftigt nok :D