Side 1 af 1
Bankgarenti for turist visum.
: 28.01.2010 11:41:49
af Symboise
Hvordan vurdere de ved US om man skal stille en bankgarenti?
Min kæreste fra Gambia søger pt et turist visum, og frygter de vil have en bank garenti, da jeg ikke kan stille op med så mange penge på en gang

Re: Bankgarenti for turist visum.
: 28.01.2010 12:37:15
af dotGusten
Re: Bankgarenti for turist visum.
: 28.01.2010 13:01:19
af Symboise
Tak
Han har en grund og en bil hjemme i Gambia så håber bare det er nok tilknytning til Gambia så de ikke stiller det krav...
Re: Bankgarenti for turist visum.
: 28.01.2010 15:37:08
af fundiver199
Du har jo lov til at håbe, men der er ret stor sandsynlighed for, at man vil kræve bankgaranti, når der er tale om et førstegangsbesøg fra et immigrationsland til en kæreste eller forlovet i Danmark. For så er der jo en forøget immigrationsrisiko i og med, at man kan forestille sig, at I kunne finde på at gifte jer i Danmark og herefter søge om familiesammenføring.
Det havde været en rigtig god idè, hvis I havde tænkt på det med bankgarantien allerede inden han søgte, for så kunne han have søgt om noget andet end et Schengenvisum til Danmark. Som f.eks. et Schengenvisum til et andet Schengenland eller måske om et visum til et au-pair ophold i Danmark, hvis I kunne finde en familie til ham.
Men hvis han allerede har søgt, så det er for sent at gøre noget ved det nu, da myndighederne jo ikke er født i går og derfor vil ”lugte lunten”, hvis han nu pludselig søger om noget andet end det, han først har søgt om.
Men heldigvis kan du jo besøge ham i Gambia, uden at nogen af jer skal stille bankgaranti. Og hvis I en dag bliver så glade for hinanden, at I har lyst til at gifte jer i Gambia, så kan han få visum til Danmark, uden at du skal stille bankgaranti.
Re: Bankgarenti for turist visum.
: 28.01.2010 20:11:59
af Symboise
Ja jeg har bare så skidt med det idag, det hele virker så håbløst fordi jeg bare ikke kan finde de penge, og ja kan jo altid være bagklog
Tror heller ikke min bank kan/vil hjælpe mig her i de her krise tider, tjener ikke en formue, tværtimod.
Vidste ikke man kunne søge andre ting, så må jo lære af mine fejl, men det hjælper nok ikke denne gang.
Problemet for mig er at jeg er alene mor til en lille pige på 17 mdr og hendes far har vi ingen kontakt til, så bare da jeg var afsted 2 uger uden hende (hun var hos mine forældre, som hun kender meget godt)var slemt nok, og hun er endnu for lille til jeg synes jeg kan tage hende med derned
Men tak for svarene.
Re: Bankgarenti for turist visum.
: 03.02.2010 20:59:55
af dim
Eneste mulighed for at undgå at skulle stille garanti er at blive gift.
Der kan nemlig ikke kræves bankgaranti fra ægtefæller der søger visum.
Re: Bankgarenti for turist visum.
: 24.04.2010 10:55:02
af tonnyahm
dim skrev:Eneste mulighed for at undgå at skulle stille garanti er at blive gift.
Der kan nemlig ikke kræves bankgaranti fra ægtefæller der søger visum.
Skal der ikke stilles penge uanset om om det er visum eller bliver gift ! hvis man bliver gift skal man stille garanti i 7 år mener jeg uanset om det er fr amånen eller mars han eller hende kommer fra
Re: Bankgarenti for turist visum.
: 24.04.2010 11:38:14
af fundiver199
Der skal stilles bankgaranti i to forskellige situationer:
1) Ved invitation af en person fra et land i immigrationslandegruppen, som ikke er referentens ægtefælle, registrerede partner, mindreårige biologiske barn eller biologiske forældre. Der skal dog kun stilles garanti, hvis Udlændingeservice vurderer, at der for den konkrete person er en forhøjet immigrationsrisiko. Så hvis den, man inviterer, f.eks. har et godt job eller børn i hjemlandet eller har været her før, vil der ikke nødvendigvis blive krævet garanti. Garanti forlanges kun i tvivlstilfælde efter en konkret individuel vurdering.
2) Ved ansøgning om opholdstilladelse efter Udlændingelovens 9§, d.v.s. på basis af en familiemæssig tilknytning til en i Danmark fastboende person (såkaldt "familiesammenføring"), såfremt der ikke er særlige forhold, der taler imod at stille dette krav såsom at den herboende er flygtning med beskyttelsesbehov eller har mindreårige særbørn.
Man kan derfor altid invitere en ægtefælle på besøg i 90 dage uden at risikere at skulle stille bankgaranti.