Side 1 af 1

Visum til min X-svigermor

: 08.07.2014 00:06:29
af LayanM
Hej
Jeg bor i danmark, min datters far bor i sverige
Jeg har et rigtigt godt forhold til min datters farmor!
Og kunne godt tænke mig hun kom på besøg, da jeg i sep og okt
Har en del arbejde så kunne hun være her og hjælpe med at passe min
Datter og samtidig få et godt forhold til sit barnebarn!
Hun er fra libanon og er statsløs palæstinenser!

Re: Visum til min X-svigermor

: 08.07.2014 06:25:45
af mh1
Er du på talefod med din datters far? I givet fald vil det nok være nemmest at bede ham om at invitere sin mor. Med et Schengenvisum til Sverige kan hun jo være i hele Schengen-området i visummets gyldighedstid, dvs. hun kan være hos dig.

Hun kan godt rejse via Kastrup, da det ofte er billigere og derfor naturligt at vælge Kastrup som første ankomststed, men visum skal søges hos den svenske ambassade.

Re: Visum til min X-svigermor

: 08.07.2014 22:44:13
af LayanM
mh skrev:Er du på talefod med din datters far? I givet fald vil det nok være nemmest at bede ham om at invitere sin mor. Med et Schengenvisum til Sverige kan hun jo være i hele Schengen-området i visummets gyldighedstid, dvs. hun kan være hos dig.

Hun kan godt rejse via Kastrup, da det ofte er billigere og derfor naturligt at vælge Kastrup som første ankomststed, men visum skal søges hos den svenske ambassade.
Vil det sige at jeg ikke kan? Ved godt at det vil være nemmest hvis han gjorde det
Men han er ikke så villig til at hjælpe!?

Re: Visum til min X-svigermor

: 09.07.2014 09:32:05
af mh1
Forhenværende svigermødre er ikke nævnt under dem, der kan forvente at få visum til besøg i DK:
"Til statsborgere fra denne gruppe lande gives der som udgangspunkt visum til ægtefæller, faste samlevere eller kærester, børn uanset alder og deres medfølgende ægtefæller, forældre og deres medfølgende ægtefæller samt søskende og deres medfølgende ægtefæller.

Herudover gives der visum til niecer, nevøer og børnebørn under 18 år, der ønsker at rejse til Danmark med henblik på ferieophold uden ledsagelse, til nære bekendte af tidligere udstationerede danskere, til mindreårige sponsorbørn og til ansøgere, der skal ledsage et ældre svagt familiemedlem. Der kan desuden gives visum til ægtefæller, faste samlevere og kærester til samt mindreårige børn af danske statsborgere, som er fast etablerede i udlandet (udlandsdanskere)."

Det vil ikke koste din mand alverden besvær, og skulle der være nogle småudgifter kan du måske love at påtage dig dem.