http://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/v ... besoeg.htm
"Følgende lande er for tiden placeret i den del af immigrations-landegruppen, hvor man skal have en vis tilknytning til den herboende vært:
Armenien, Bangladesh, Burma (Myanmar) Burundi, Cameroun, Egypten, Elfenbenskysten, Etiopien, Gambia, Georgien,
Ghana, Hviderusland (Belarus), Indien, Jordan, Kenya, Kina, Libanon, Libyen, Marokko, Rusland, Rwanda, Sierra Leone, Tyrkiet, Uganda, Ukraine, Vietnam og Yemen.
Til statsborgere fra denne gruppe lande gives der som udgangspunkt visum til
ægtefæller, faste samlevere eller kærester, børn uanset alder og deres medfølgende ægtefæller, forældre og deres medfølgende ægtefæller samt søskende og deres medfølgende ægtefæller."
.............................................................
Som det fremgår af ovenstående tekst fra Nyidanmark hører fætre IKKE til den personkreds, der som udgangspunkt kan få visum til et familiebesøg i Danmark, når fætteren er fra et land i immigrationslandegruppen med referencebegrænsning.
Årsagen til afslaget er altså ikke din mands statsborgerskab, men at hans fætter ikke er et så tæt familiemedlem, at man mener, at de menneskelige hensyn ved at tillade besøget vejer tungere end risikoen for illegal immigration.