Schengen visum til et andet EU land end DK

Her kan du skrive om/søge information om visum-reglerne, hvordan I søger om visum, dokumenter, gode råd m.v.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
anyway
Indlæg: 41
Tilmeldt: 09.10.2013 11:16:35

Schengen visum til et andet EU land end DK

Indlæg af anyway » 21.01.2014 18:00:26

Hej
Har et spørgsmål, og håber, at de kloge mennesker giver mig ordentligt svar på det.
jeg er i gang med at søge om visum til min kone, men der er desværre ikke danske ambassade i dette land, hvor hun bor, og svært at rejse til nabo land, men der e spansk ambassade ved siden af. SPØRGSMÅLET er , hvis man får Schengen visum til Spanien, kan man lovligt komme til Danmark ,og søger om familiesammenføring ??
Altså Schengen visum til Spanien, bagefter til Dk. Bliver i DK i 3 måneder, og så søger om familiesammenføring efter danske regler.

Tak de hjælpsomme mennesker.

skaanebo
Indlæg: 12138
Tilmeldt: 09.06.2007 19:00:10

Re: Schengen visum til et andet EU land end DK

Indlæg af skaanebo » 21.01.2014 18:13:44

Den går ikke. Man skal søge visum til det land, hvor man påtænker at tilbringe det meste af sin tid inden for Schengen.

anyway
Indlæg: 41
Tilmeldt: 09.10.2013 11:16:35

Re: Schengen visum til et andet EU land end DK

Indlæg af anyway » 21.01.2014 18:25:24

tak for svaret
spurgte en advokat , sagde han, at det må man godt , da man har ret til at opholde sig i de lande som er i Schengen.
så tænkte at spørge dem, for at være sikker.

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: Schengen visum til et andet EU land end DK

Indlæg af fundiver199 » 21.01.2014 18:41:55

Det er for så vidt rigtigt nok, at har man først fået et schengenvisum udstedt af f.eks. Spanien, så er det lovligt at anvende dette til at rejse til Danmark og indgive en ansøgning om familiesammenføring.

Men som skaanebo skriver, kan man ikke frit vælge, hvilket land man vil få sin visumansøgning behandlet af. Man skal skrive i ansøgningen, hvilket land der er det primære mål for rejsen, og visum skal så søges via dette lands repræsentation og ikke et andet lands repræsentation.

Muligheden kan derfor kun lovligt bruges af en person, hvis hovedformål med rejsen er et helt andet som f.eks. at besøge sin tante i Spanien i 80 dage. Og som herefter som en lille biting så også lige vil besøge sin ægtefælle i Danmark og i øvrigt søge om opholdstilladelse i Danmark.

I et sådant meget hypotetisk og usandsynligt tilfælde vil det være lovligt. Men ellers er det ulovligt, fordi man afgiver falske oplysninger i selve visumansøgningen og søger via et forkert lands repræsentation, hvilket kaldes for "visumshopping."

Hvilket land bor din kone i? Der er mig bekendt næsten ingen lande, hvor der ikke enten er indgået en repræsentationsaftale med et andet schengenland, eller ligger en dansk ambassade i et land i nærheden, som man kan aflevere sin ansøgning på.

anyway
Indlæg: 41
Tilmeldt: 09.10.2013 11:16:35

Re: Schengen visum til et andet EU land end DK

Indlæg af anyway » 21.01.2014 22:28:05

man bliver helt forvirret, spurgte også Udlændingestyrelsen , de sagde at det må man godt, hvis man har Schengen visum. Hun bor i Kuwait, og der er danske ambassade i Saudi arabien.Og dette land har deres egen regler , ingen rejser dertil. så tænkte jeg på Spanien, måske en løsning, som sagt spurgte udlændingstyrelsen og svaret var JA DET LOVLIGT, men det kun godt at spørge her og der, indtil man er 100 procent sikker.

takke jer kloge mennesker.

mh1
Indlæg: 10609
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Schengen visum til et andet EU land end DK

Indlæg af mh1 » 22.01.2014 17:03:17

DU kan ikke søge et schengenvisum til din kone til Spanien, eller i det hele taget søge om visum til hende. Det er hende, der søger om visum.

Du kan - og skal - invitere hende, men KUN til det land, du selv bor i.

Hvis hun skal have visum til Spanien, så skal der være en person der, som kan invitere hende.

Når/hvis hun så ankommer til Spanien, kan hun pludselig få lyst til at rejse til DK, og DET er muligt og lovligt.
mh
Rådgiver for ÆUG

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: Schengen visum til et andet EU land end DK

Indlæg af fundiver199 » 22.01.2014 21:35:51

anyway skrev:man bliver helt forvirret, spurgte også Udlændingestyrelsen , de sagde at det må man godt, hvis man har Schengen visum.
Ja og det er rigtigt. Men problemet er stadig processen med, hvordan man FÅR det Schengen visum, som er udstedt af et andet land end Danmark.

Hvad med at søge visum via den danske ambassade i Tyrkiet? Tyrkiet er faktisk en langt MINDRE omvej end Spanien, hvis man skal fra Kuwait til Danmark. Og man kan ofte få meget billige flybilletter til og fra Tyrkiet.

Desuden er der 5 visummodtagelsescentre i Tyrkiet, så der er mange forskellige steder, hvor ansøgningen kan afleveres og visum afhentes, når tiden kommer til det.

anyway
Indlæg: 41
Tilmeldt: 09.10.2013 11:16:35

Re: Schengen visum til et andet EU land end DK

Indlæg af anyway » 22.01.2014 22:01:05

hej mh
det ikke mig der skal invitere hende til Spanien, hun kan få Schengen visum til Spanien uden at jeg blander mig,eller sender invitation. sådan har jeg forstået.

en god ide fundiver, Tyrkiet er også en løsning, men hvor ligger de 5 visummodtagelgsescentre i Tyrkiet ? tilhører de til DK eller ? hvis du ved.

Tak

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: Schengen visum til et andet EU land end DK

Indlæg af fundiver199 » 23.01.2014 07:46:51

http://www.denmarkvac-tr.com/English/

Ankara og Istanbul. Synes bestemt jeg havde hørt, der var åbnet 3 centre mere, men ikke ifølge den ovenstående hjemmeside. For jer er det nok også ret ligegyldigt, da de fleste internationale flyafgange alligevel er til og fra netop de to byer.

anyway
Indlæg: 41
Tilmeldt: 09.10.2013 11:16:35

Re: Schengen visum til et andet EU land end DK

Indlæg af anyway » 23.01.2014 15:24:30

det godt folk har dig fundiver.
Ja det bliver Istanbul, tror jeg nok.
men hvad skal hun medbringe når hun skal møde første gang ? altså hendes pas og to foto, og hvad mere ? der er også noget med forsikring man skal have, skal man have det med i første møde, eller når man kommer igen for at få visummen ?

håber at De gider og dele deres erfaringer, og oplyser om de ting som skal bruges.

tak til alle.

mh1
Indlæg: 10609
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Schengen visum til et andet EU land end DK

Indlæg af mh1 » 23.01.2014 16:22:46

http://tyrkiet.um.dk/da/rejse-og-ophold ... l-danmark/

Brug dette link for detaljeret information:
http://www.denmarkvac-tr.com/English/

Adresse i Istanbul:
Submission Timings: 0830 to1200hrs -1300 to1500hrs (Monday-Friday)

Cumhuriyet Caddesi
(Cumhuriyet Street), No. 193 Harbiye - Istanbul

Passport retrieval time: 1100 to 1200hrs - 1300 to 1600hrs (Monday-Friday)

For information call:
Call +90 212 373 58 03
Between 0830 to 1200hrs - 1300 to 1600hrs
Monday-Friday

Email info@denmarkvac-tr.com

Vær opmærksom på, at der er en behandlingstid på min. 10 dage.

Husk, at din kone skal bruge DINE seneste 3 lønsedler/anden dokumentation for indkomst.

Der er et godt stykke vej mellem visumcenteret og selve konsulatet. Jeg ved ikke, om det vil kunne gøre noget som helst lettere, hvis du og konen lader som om I tror, hun kan søge på selve konsulatet, og tager en tur dertil (ligger i det bagerste af de to Trump Towers), før I går til ansøgningscenteret. I kan begge komme ind i konsulatet, men du kan ikke komme med ind på ansøgningscenteret.

I det mindste kan din kone slippe for at skulle dokumentere at have 90 x 65 euro til rådighed, hvis du inviterer hende til DK.

I øvrigt: For at få schengen-visum via Spanien skal hun ENTEN have invitation, ELLER kunne dokumentere dels de 90 x 65 euro, dels hotelreservation mm - og nedenstående gælder kun for kuwaitiske statsborgere - du skriver ikke, hvilket statsborgerskab din kone har, så vidt jeg kan se:

http://www.vfsglobal.com/spain/kuwait/h ... ocreq.html
"Tourism or private trips. Presentation of any of the following types of documentation may be required:

1. Substantiating documentation of accommodation reservation, or private letter of invitation from a private individual if staying in their dwelling, issued in compliance with Order PRE/1283/2007, of May 10, which establishes the terms and conditions for the issuing of a letter of invitation by private individuals in favor of foreigners who are interested in entering the country for tourism or private reasons The letter of invitation does not under any circumstances exempt the foreigner from any of the other requirements for entry into Spain.
2. Proof of confirmation of the reservation of an organized trip with itinerary.
3. Closed round-trip or tour ticket."
mh
Rådgiver for ÆUG

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: Schengen visum til et andet EU land end DK

Indlæg af fundiver199 » 23.01.2014 16:57:41

Ja jeg tror bestemt, det er billigere at søge visum i Istanbul, også selvom det kræver en ekstra rejse mellem Kuwait og Istanbul for at aflevere ansøgningen.

Når tiden kommer til at samle visum op, kan din kone naturligvis blot fortsætte sin rejse fra Istanbul til København. Hun behøver ikke først rejse tilbage til Kuwait for at flyve derfra.

Og fremfor en rundrejse er det sikkert billigere at købe 2 returbilletter, således at også hjemrejsen finder sted via Istanbul. Det er stort set ikke nogen omvej overhovedet, så det kræver alene lidt ekstra besvær med ind- og udcheckning i lufthavnen, samt lidt ekstra rejsetid.

anyway
Indlæg: 41
Tilmeldt: 09.10.2013 11:16:35

Re: Schengen visum til et andet EU land end DK

Indlæg af anyway » 24.01.2014 00:22:13

tak mh for de vigtige informationer du gav mig.
tak fundiver for den god ide, ja man behøver ikke rejse tilbage. flyver bare videre til Danmark, det har jeg ikke tænkt på.
jeg gentager mit spørgsmål, hvis de har svar til det.
skal man vise at man have købt rejseforsikring når man afleverer ansøgningen, eller når man skal hente visummen ??

mh1
Indlæg: 10609
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Schengen visum til et andet EU land end DK

Indlæg af mh1 » 24.01.2014 13:01:19

Det står her altsammen:
http://www.denmarkvac-tr.com/English/fa ... ocreq.html

Og ja, forsikringen skal være tegnet for den periode, man ønsker visum til. Den er ikke rasende dyr.

Ansøgningscenteret anbefaler åbenbart denne:
"* The Travel and Health Insurance is operated by Chartis Insurance Company and they have the sole responsibility of any claims or issues with the Insurance Policies."
mh
Rådgiver for ÆUG

Besvar