Side 1 af 1

Erfaringer med udlændingeservice og nye eu borgere ???

: 06.02.2008 16:51:13
af Arvid
Hej

Jeg har boet i Sverige i lidt over 4 år nu, med min kone som er Rumænsk statsborger.
Hur har arbejdet i sverige i ca 2,5 år nu, men har fundet en stilling i dk med langt bedre løn, bedre ansættelses forhold og ikke mindst noget hun langt hellere vil.
Hun har været til samtale og fået en underskrevet kontrakt, det er hende de vil have, så langt så godt.
Nu kommer spørgsmålet så, for det er ikke føste gang hun har søgt arb i dk, sidste gang var i 2006 altså før Rumænien kom i EU, og efter 4-6 mdr tovtrækkeri med udlændingestyrelsen som de hed den gang fik hun afslag da de sagde at stillingen godt kunne besættes af en dansker, og derfor var hun ikke berettiget til den, dette selv om hun også den gang havde en underskrevet kontrakt og selv om chefen for virksomheden talte hendes sag for dem osv osv
Er der nogen der har prøvet at køre igennem møllen med en ægtefælle, kæreste eller havd det nu kan være, fra en af de nye EU lande og som ved hvor lang tid det tager at få en godkendelse og om det bare er en formalitet nu eller om man bliver revet igennem hele lortet igen.
Det ville jo være lækkert at få et ja når man står der og så var den potte ude, men det er ikke ligefrem sådan der foregik sidst, og hun vil jo heller ikke sige sit job op før hun ved om får et ja, hvilket igen forlænger hele processen, hun har jo også sin 1 mdr. opsigelse i sverige at tænke på.
Hvis man læser deres hjemmesider så løber man nærmest skrigene væk, men det er måske bare hensigten?
Lidt læsestof her, også selv om det ikke lige se helt så opdateret ud:
http://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophol...oenarbejde.htm
http://www.workindk.dk/eu-eoes-overgangs-ordning
Jeg håber der er nogen der ved lidt, for efter at have kommet hjem i lørdags med en underskrevet kontrakt, meget glad, var det noget af et slag i hovedet at læse lidt på nettet, når man troede at nu var det bare en lille formalitet efter at hun blev EU borger.
Skal lige siges at vi havde indtil videre tænkt os at blive boende i sverige, og derfor er det kun arbejdstilladelsen hun har brug for, men det skulle jo også være ok så vidt jeg ved.

Er stadig optimist..... så tror på det bedste, selv fra dem... :lol:
Har været inde i går og aflevere ansøgningen, der fik jeg så at vide at det kunne tage op til 3 mdr. før vi fik svar.. :roll:
det skal hendes (forhåbenligt) nye arbejdsgiver nok blive glad for :wink:

: 19.02.2008 12:19:46
af Arvid
Man må sige at de har oppet sig derinde. Vi fik svar fra dem den 12-2-08 så de har haft den i mindre end 1 uge.
Hun har fået tilladelsen for 1 år så det var jo fedt.

: 19.02.2008 22:16:46
af SIHA
Tillykke med det :-)

Jeg oplever at Udlændingeservice har oppet sig på flere fronter. Det virker som om, at sagsbehandlingen på en stor del af sagerne er blevet markant kortere.

Mange hilsener

Sidse