Udrejse ved processueltophold

Her kan du skrive om/søge information om visum-reglerne, hvordan I søger om visum, dokumenter, gode råd m.v.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
Hansenc4
Indlæg: 6
Tilmeldt: 30.01.2014 22:19:45

Udrejse ved processueltophold

Indlæg af Hansenc4 » 06.03.2015 09:36:28

Hej

Min Hustru og jeg afventer på svar fra US på vores familiesammenføring (nu 5 mdr. :( )
Men det er vist ikke så unormalt.

Men mit spørgsmål går på, må min hustru og jeg rejse ud af landet imens vores sag er under behandling, har fået kvitteringsbrevet og der står at hun godt må opholde sig i DK imens sagen bliver behandlet.

på forhånd tak for svarende
mvh

Christian

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: Udrejse ved processueltophold

Indlæg af fundiver199 » 06.03.2015 15:19:39

Ja da. Hun sidder jo ikke i fængsel. Men det kræver enten en tilbagerejsetilladelse eller et visum at komme ind igen, hvis hun ikke vil vente, til hun får sin opholdstilladelse.

At rejse til andre Schengenlande vil dog ikke være muligt, da hun jo allerede har opbrugt sine 90 ud af 180 dage i Schengen. Men en tur til f.eks. Storbritannien, Australien eller Brasilien kan godt lade sig gøre, hvis hun får visum til det pågældende land, såfremt det er påkrævet efter deres regler.

Besvar