Opholdstilladelses inddragelse

Her kan du skrive om/søge information om visum-reglerne, hvordan I søger om visum, dokumenter, gode råd m.v.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
Helate
Indlæg: 330
Tilmeldt: 14.06.2011 16:48:05

Opholdstilladelses inddragelse

Indlæg af Helate » 09.04.2012 19:13:58

Hej

Min kone har en opholdstilladelse som au pair der udløber 17. maj. Vi har indgivet ansøgning om familiesammenføring for et par uger siden, men hendes værtsfamilie vil først imorgen indgive ansøgning for deres nye au pair, så den er selvfølgelig ikke inddraget endnu. Nu er sagen den at vi den 28. april skal et smut til finland til bryllup, så mit spørgsmål er:

er det sandsynligt at US slet ikke når at sende en "inddragelse inden 28 april?

hvis de nu sender en inddragelse, hvor risikabelt er det så blot at flyve til finland og hjem igen medbringende opholdstilladelses-kortet (som jo angiver 17 maj)?

Takker

closed1
Indlæg: 1863
Tilmeldt: 23.06.2011 22:21:59

Re: Opholdstilladelses inddragelse

Indlæg af closed1 » 09.04.2012 20:44:24

Det er ikke sikkert us når at indrive kortet . Jeg tror nu ikke de har tid i lufthavnen til at ringe til us i dk og efterfølgende ringe alle de lande op hvor passagerne har opholdskort / visum fra ,for at tjekke om de er under inddragelse . Så ville det tage flere dage at få passagerene ind i flyet .

Helate
Indlæg: 330
Tilmeldt: 14.06.2011 16:48:05

Re: Opholdstilladelses inddragelse

Indlæg af Helate » 09.04.2012 21:12:19

Ja osse min "fornemmelse". så det man kan sige er at for det første er det ret usandsynlig at US overhovedet når at reagere, dels kan vi blot tage afsted og vise opholdskortet. Men men...dagen før vi skal afsted ved vi jo om US har reageret og så kan vi tage beslutning om vi "tager chancen" :-)

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: Opholdstilladelses inddragelse

Indlæg af fundiver199 » 10.04.2012 06:41:02

Ved rejser inden for Schengen er passet sådan set også kun en slags ID-kort, idet der jo ikke er nogen grænsekontrol i ordets egentlige forstand. Og flyselskabet skal jo bare være sikker på, hvem det er, de tager ombord, bla. for at sikre, at indchecket bagage altid er ledsaget af en passager, så man ikke kan checke en bombe ind og så herefter forlade lufthavnen igen.

Derimod er det ikke flyselskabets opgave at undersøge, om de transporterer nogen, hvis opholdstilladelse er udløbet. Et sådant ansvar har de kun, når det drejer sig om ruter, der går ind i Schengen. Og som closed1 skriver, vil selv sådan en kontrol jo næppe strække sig til at undersøge, om opholdstilladelsen evt. måtte være under inddragelse. For så ville det da godt nok tage lang tid at få fyldt en Boing 737 op med 360 passagerer i Bangkok, hvis man også liiige skulle ligge og ringe til Udlændingemyndighederne i Danmark, Finland og måske 7-8 andre Schengenlande for at høre, om de opholdstilladelser fra de pågældende lande, som nogen af passagererne har præsenteret ved indcheckning, nu evt. måtte være under inddragelse.

Ved inddragelse får man nok typisk en tilsigelse, og efterkommer man den, så får man stemplet udrejsefristen i sit pas. Men efterkommer man den ikke, så er det formentlig ikke særlig svært at "gå under jorden" og forblive i Schengen med det, der jo så stadig ligner en gyldig opholdstilladelse. I så fald bliver politiet nok sendt ud til ens sidst opgivne bopæl. Men træffer de ikke personen der, ja så er der reelt ikke ret meget mere, som de kan gøre.

Så langt hen ad vejen er det altså op til folk selv at sørge for at forlade Schengen, når deres opholdstilladelse bliver inddraget. Og gør de det ikke, jamen så kan det jo få konsekvenser for dem i form af sanktioner, der strækker sig fra en visumkarantæne i den milde ende og måske op til fængselsstraf, hvis der også er tale om f.eks. omfattende illegalt arbejde.

Besvar