overskredet visum

Her kan du skrive om/søge information om visum-reglerne, hvordan I søger om visum, dokumenter, gode råd m.v.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
alexo
Indlæg: 2
Tilmeldt: 27.08.2011 22:06:31

overskredet visum

Indlæg af alexo » 08.09.2011 01:25:53

Hejsa.
Min kaereste som er amerikaner har ved en fejltagelse overskredet hendes 90s dage i Danmark med 15dage. Fejlen bestod i at jeg havde givet hende daarlig vejledning (fordi jeg selv havde faaet daarlig vejledning) og fortalt hende at Amerikanske statsborgere kan blive i 6 maaneder.. Det gik op for mig at jeg var misinformeret da jeg i gaar aftes var inde paa myndighedernes hjemmeside. I dag ringede jeg til dem og forklarede situationen og spurgte til om der var noget som helst man kan goere for at ungaa en 3 aars straffeperiode, men kvinden jeg snakkede med ville ikke sige andet end at min kaereste skulle rejse saa hurtigt som muligt og at hun bestemt risikerer at blive straffet med de 3 aar.. Nu har vi koebt hende en hjemrejse billet til paa mandag og haaber vi undgaar en straf.
Er der nogen der ved hvilke konsekvenser en saadan forseelse vil ha for min kaereste og jeg hvis vi gifter os og soeger opholdstilladelse efter reglerne om fri bevaegelighed senere paa aaret?

mh1
Indlæg: 10609
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: overskredet visum

Indlæg af mh1 » 08.09.2011 09:26:22

Hvis planen er at bruge EU-reglerne, ja så skal du jo flytte til et andet EU-land.

Når I er blevet gift i USA eller et andet land uden for Schengen, og du er flyttet til det andet EU-land (kan gøres i omvendt rækkefølge), så søger din kone visum til at slutte sig til sin EU-ægtefælle, og det visum SKAL gives på trods af en evt. 3-årig karantæne i Schengen. Det kan godt være, at hun må søge et nationalt begrænset visum, dvs. ikke kan få Schengen-visum, men kun visum til Tyskland, Sverige eller hvor det nu er, du har tænkt I skal bo. Når din kone har fået sit EU-opholdskort, må hun rejse frit i EU, dvs. karantænen bliver ophævet.
mh
Rådgiver for ÆUG

alexo
Indlæg: 2
Tilmeldt: 27.08.2011 22:06:31

Re: overskredet visum

Indlæg af alexo » 08.09.2011 18:34:11

tusind tak, Det goer os meget mere rolige.. :D
Ja planen er helt klart at flytte til Norge i en periode da jeg har mulighed for at faa arbejde der, og selvom det er irriterende og besvaergligt at flytte fra DK saa virker det paa mig (ud fra hva jeg har laest herinde og paa myndighedernes hjemmeside) som om det er det der skal til for ikke at havne i et helvede hvor man skal leve op til det ene og andet og dokumentere alt hva man foretager sig.. saa.. naeste skridt er vel at laegge en plan.. :?

Besvar