Visum

Her kan du skrive om/søge information om visum-reglerne, hvordan I søger om visum, dokumenter, gode råd m.v.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
laila
Indlæg: 26
Tilmeldt: 02.07.2011 11:30:44

Visum

Indlæg af laila » 02.07.2011 11:35:28

hej allesammen
er der nogen der ved hvordan man søger visum til kæresten der bor i Irak? vi er ikke gift, men jeg vil have ham på besøg .
skal man være gift for at kunne søge om visum?

krikris
Indlæg: 964
Tilmeldt: 10.02.2009 16:54:32
Geografisk sted: denmark

Re: Visum

Indlæg af krikris » 02.07.2011 11:41:04

Ja i skal være gift for bare at have en chance for at få bevilliget et visum. Læs venligst udklip fra Nyidanmarks hjemmeside nedenfor;

For irakiske og somaliske statsborgere gælder der en særligt restriktiv praksis. Disse statsborgere kan således normalt kun få visum i ekstraordinære situationer, fx hvis et familiemedlem, som bor i Danmark, lider af en sygdom af aktuelt livstruende karakter eller er afgået ved døden. Læs mere om visum til irakiske og somaliske statsborgere.

Indgåelsen i maj 2009 af en hjemsendelsesaftale med de irakiske myndigheder har ikke ændret denne restriktive praksis. Ministeriet for Flygtninge, Indvandrere og Integration afventer foreløbigt resultatet af aftalens effektivitet.

Desuden kan der i visse tilfælde gives visum til irakiske og somaliske statsborgere, der ønsker at besøge en herboende ægtefælle eller fast samlever, hvis ansøgeren tidligere har fået afslag på familiesammenføring på grund af sin manglende tilknytning til Danmark. I sådanne sager er det en forudsætning for udstedelse af visum, at ægtefællen i Danmark har en væsentlig tilknytning til Danmark, at der foreligger et retsgyldigt ægteskab, og at de øvrige betingelser for ægtefællesammenføring (boligkrav, forsørgelseskrav m.v.) er opfyldt. Dog skal sikkerhedsstillelse først dokumenteres i forbindelse med en eventuel ny familiesammenføringssag.

http://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/v ... besoeg.htm

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: Visum

Indlæg af fundiver199 » 02.07.2011 12:26:34

Det skal tilføjes, at de retningslinier, som står på Nyidanmark, kun gælder, hvis der kan herske tvivl om, hvorvidt visum skal udstedes eller ej. Dvs. hvis ambassaden sender sagen videre til Udlændingeservice.

Ambassaderne kan altid udstede visum selv (bone fida), og når de gør det, vurderes hver enkelt ansøgning fuldstændig individuelt. Hvis en irakisk statsborger f.eks. bor og har opholdstilladelse i et andet vestligt land som USA, vil det formentlig være en ren formsag for vedkommende at få et visum til Danmark, da der så ikke er nogen grund til at frygte, at han eller hun vil søge om asyl.

Men i den beskrevne situation med en kæreste og formentlig endda en ung mand, som bor i Irak, der vil det givetvis være fuldstændig udsigtsløst at søge om visum. Det vil være komplet spild af både tid og penge, da chancen for afslag nok vil være mindst 99,99%.

Der skal i hvert fald nogle særdeles gode argumenter på banen for, hvorfor det er totalt usandsynligt, at netop denne unge irakiske mand (i modsætning til 10.000-vis af andre), kunne finde på at søge om asyl i Europa, hvis han fik lov til at komme hertil.

De stramme visumregler for irakiske statsborgere handler således om, at man fra politisk hold i Danmark simpelthen ikke gider at have flere asylansøgere hertil. Det er reelt hovedindholdet i den "stramme" udlændingepolitik, som er blevet ført siden 2001, og den restriktive visumpraksis over for statsborgere fra Irak og Somalia er en del af hele denne politik.

skaanebo
Indlæg: 12138
Tilmeldt: 09.06.2007 19:00:10

Re: Visum

Indlæg af skaanebo » 02.07.2011 12:43:53

Hvis din kæreste er højt på strå, fx har en god stilling, en god forretning eller er betroet embedsmand ansat af den irakiske regering, så er der vel en chance for at få visum på den baggrund. Men for almindeligt dødelige er det ikke en mulighed pga. de mange, som stadig flygter fra Irak.

Besvar