Regeringen har nu afskaffet bankgarantien i forbindelse med visumansøgninger
De mener dog ikke at det vil være nemmere at få visum, men at flere vil få afslag.
Læs nyheden her
http://www.nyidanmark.dk/da-dk/Nyheder/ ... ending.htm
Bankgaranti er afskaffet for visum
-
Kim P. Nyberg
- Indlæg: 3510
- Tilmeldt: 02.02.2009 11:41:42
- Geografisk sted: Herning
- Kontakt:
Re: Bankgaranti er afskaffet for visum
Det var da en dejlig nyhed. Men at det skulle betyde, at det bliver sværere at opnå visum, tror jeg ikke på. Bl.a. er det jo sådan, at ægtefæller og hermed sidestillede personer, der søger familiesammenføring i Danmark efter de nationale regler, skal op til en indvandringsprøve. Og den kan KUN tages i Danmark. For at de kan komme til Danmark og tage prøven, kan danske myndigheder derfor ikke nægte dem et visum, hvis ansøgeren kommer fra et visumpligtigt land.
Frivillig rådgiver i Ægteskab Uden Grænser
Re: Bankgaranti er afskaffet for visum
Kim P. Nyberg skrev:Det var da en dejlig nyhed. Men at det skulle betyde, at det bliver sværere at opnå visum, tror jeg ikke på. Bl.a. er det jo sådan, at ægtefæller og hermed sidestillede personer, der søger familiesammenføring i Danmark efter de nationale regler, skal op til en indvandringsprøve. Og den kan KUN tages i Danmark. For at de kan komme til Danmark og tage prøven, kan danske myndigheder derfor ikke nægte dem et visum, hvis ansøgeren kommer fra et visumpligtigt land.
Et visum til invandringsprøven gives uanset hvor du kommer fra. Et besøgsvisum er noiget andet.
Det de gerne vil opnå ved afskaffelsen af garanti er administrationstid. Dvs med andre ord gives visum direkte på visumcenter/ambassade.
-
Kim P. Nyberg
- Indlæg: 3510
- Tilmeldt: 02.02.2009 11:41:42
- Geografisk sted: Herning
- Kontakt:
Re: Bankgaranti er afskaffet for visum
Næh, det er ikke to forskellige visa. Uanset om du kommer her som turist eller med "skumle" planer om familiesammenføring, så er det det samme visum, der udstedes. Og begge har en gyldighed på 90 dage.
Frivillig rådgiver i Ægteskab Uden Grænser