ejerlejlighed i Dk, men vil flytte til sverige

Her kan du skrive om/søge information om visum-reglerne, hvordan I søger om visum, dokumenter, gode råd m.v.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
msharif
Indlæg: 111
Tilmeldt: 28.10.2009 19:50:52

ejerlejlighed i Dk, men vil flytte til sverige

Indlæg af msharif » 31.10.2009 12:04:25

Hejsa

Nogen som kan besvare dette,,,
Jeg har planer om at flytte til sverige. Jeg har ejerlejlighed i Dk, giver det nogen betydning for hvis jeg nu flytter til sverige og stadigvæk beholder min ejerlejlighed her i Dk.
Eller skal jeg fremleje den først?

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: ejerlejlighed i Dk, men vil flytte til sverige

Indlæg af fundiver199 » 31.10.2009 17:20:06

Ja det er en rigtig god idè at fremleje din danske ejerlejlighed. Dels for at undgå at komme til at sidde med dobbelt husleje, dels fordi det kan være med til at dokumentere overfor myndighederne, at du virkelig bor i Sverige og ikke i Danmark.

Derimod er det en skidt idé at sælge din lejlighed, medens du bor i Sverige, da du i så fald kommer til at betale skat i Sverige af en evt. fortjeneste :!:

Du kan i øvrigt finde megen nyttig information om familiesammenføring efter EU-reglerne i forum "EU Sveriges- og Schlesvigløsningen".

Dette forum er dedikeret til debat om de udfordringer folk møder, når deres kæreste eller ægtefælle søger om turistvisum til Danmark, men det lyder som om, du allerede har familiesammenføring i tankerne?

Besvar