Skilsmisse/ DK / Makedonien

Her diskuterer vi praktiske og juridiske forhold omkring skilsmisser samt muligheden for, at en ægtefællesammenført kan blive i Danmark efter en skilsmisse

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
spurv
Indlæg: 4
Tilmeldt: 17.04.2012 08:23:13

Skilsmisse/ DK / Makedonien

Indlæg af spurv » 18.05.2012 16:26:07

Hej

Skriver for en kammerat. Han står i den situation at ville skilles fra sin herboende kone fra Makedonien. I sin tid har han lagt en garanti på 62.000 Dk. Nu efter to års opslidende ægteskab har han besluttet sig for at sætte en stopper for et ægteskab han har mistanke om bare var proforma fra konens side. Konen har en datter på 3 år der ikke er et fælles barn.Hendes opholdtilladelse udløber til august 2012.

Er der nogen der kan svare på følgende spørgsmål:

1. Kan konen blive i Danmark i separationstiden uden opholdstilladelse, eller vil en opholdstilladelse blive forlænget selvom der er en separation i gang
2. Skal manden betale for konens ophold i danmark under separationstiden?
3. Hvis ja i punkt 2, mister manden da hans henlagte garanti?
4. Konen mener hun bare kan henvende sig til kommunen og så få lejlighed mm på mandens regning ved en separation, virkelighed??
5. Ved en eventuel udviselse fra Danmark, sker dette da først efter skilsmissen?

På forhånd tak for jeres svar

Spurv

mh1
Indlæg: 10609
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Skilsmisse/ DK / Makedonien

Indlæg af mh1 » 18.05.2012 19:32:45

1) Hun kan ikke blive uden opholdstilladelse. Hun kan næppe få forlænget en opholdstilladelse, når grundlaget for den er væk.

2) Ja, hvis han bliver pålagt/aftaler at betale ægtefællebidrag.

3) Nej, men ansøger hustruen om kontanthjælp, bliver den trukket fra garantistillelsen.

4) Nej. Hvis parret bor til leje, afgør domstolen, hvem af dem der kan fortsætte lejemålet. Der lægges vægt på behov, og et barn vejer godt til. Ejer manden boligen, forbliver den hans.

5) Hvis hustruens opholdstilladelse var givet for 2 år, og derfor er ved at udløbe, så se 1).
mh
Rådgiver for ÆUG

spurv
Indlæg: 4
Tilmeldt: 17.04.2012 08:23:13

Re: Skilsmisse/ DK / Makedonien

Indlæg af spurv » 19.05.2012 11:50:42

Tak MH

Det vil jeg så videregive... Hvis der er andre der ved mere, skriv gerne, egne erfaringer måske?

Spurv

Besvar