Side 1 af 1

Ophold i Sverige, fs og andet

: 15.01.2018 17:08:01
af AlgerianLove
Hej
Jeg skal høre om jeg forstår ret
Min forlovede får visa kommer til Danmark fra Algeriet
Vi bliver gift der og må vi så tage til Sverige og søge om ophold til ham selvom visum er udstedt til Danmark ?
Jeg er dansk statsborger men bosiddende i Sverige, har to børn fra tidligere af de bor i Danmark
Nu da han er under 24 kan vi så bruge den særregel ang børn i Danmark om at få ham til Danmark ?
Vi vil begge gerne bo i Danmark nemlig men tænkte det var nemmest at starte i Sverige da jeg bor der og der er noget usikkerhed ang særreglen :roll: har ikke hørt om nogen der har brugt den regel nemlig
Jeg har boet i Sverige i 9 år desværre er jeg på social lige pt planlægger studie til sommer og det tænker jeg at gøre i Danmark

Har lige læst ang visa fra Algeriet
Er det overhovedet muligt ???


Hvis han får visa til et andet land Eks Grækenland kam vi så stadig blive gift i Danmark ?
Alle input er velkomne :mrgreen:

Og et lille ekstra hvis man vil til England nogen der kender til det ? Love og regler
Mvh

Re: Ophold i Sverige, fs og andet

: 15.01.2018 19:04:44
af mh1
Hvis du bor i Sverige, kan du ikke invitere din kæreste på besøg til Danmark. Han skal søge visum til Sverige, og da det er Schengen-visum, vil han med det i sit pas kunne rejse i hele Schengenområdet, dvs. I kan godt tage til DK for at blive gift.

Det er ikke lettere at få visum til Grækenland end til Sverige, og hvem skulle invitere ham til Grækenland? Har han familie der?

Du vil kun kunne få ham familiesammenført i Danmark uden krav til bolig, indkomst, alder mm, hvis du enten har dine børn boende eller har mindst normalsamvær med dem (hver anden weekend, samt sammenhængende dage i ferier).

Husk på, at du ikke bare kan flytte til Danmark og få kontanthjælp. For det første er det at flytte IKKE en social begivenhed, der udløser ret til økonomisk hjælp. For det andet vil du muligvis kun være berettiget til integrationsydelse, hvis du overhovedet kan få hjælp. At du har boet 9 år i Sverige har svækket din tilknytning til DK, og det er muligt at kommunen vil vurdere at du højst kan få integrationsydelse.

England er endnu et EU-land, men medmindre du finder et job der, har I meget små chancer for at få lov at bo der. Du vil ikke uden videre være berettiget til socialhjælp der.

Re: Ophold i Sverige, fs og andet

: 17.01.2018 00:20:22
af AlgerianLove
Takker meget for svaret
Ja jeg er kun berettiget til integrations ydelse desværre
Men ville nu også studere orker ikke kh
Visa skulle være besøgs visa altså ham der vil komme og se Danmark som turist ikke mig der inviterer , er den slags ikke muligt ?

Ang børn jeg har to der, der kommer på weekend så hver anden weekend så det er vel ok ?
Og han selv ville gerne studere / arbejde når den tid kommer at det er tilladt, der er jo den ventetid som jeg har forstået

Re: Ophold i Sverige, fs og andet

: 17.01.2018 05:49:40
af skaanebo
Selvfølgelig er turistvisum en mulighed, hvis din kæreste har tilstrækkelige midler til sit ophold og kan godtgøre, at han vil vende tilbage til sit hjemland efter besøget. Men det vil nok alt andet lige være lettere blot at invitere din kæreste for at besøge dig i Sverige som netop din kæreste.

Re: Ophold i Sverige, fs og andet

: 17.01.2018 12:01:28
af AlgerianLove
Ok
Mange tak 😄
Så kigger vi på
Muligheden for visum i Sverige
Tak for svar til jer begge 😁

Re: Ophold i Sverige, fs og andet

: 17.01.2018 14:36:32
af mh1
Husk at holde øje med, hvad der sker i DK - der er nye regler for familiesammenføring på vej.

Re: Ophold i Sverige, fs og andet

: 20.01.2018 15:16:06
af AlgerianLove
mh tak 👌🏽
😁

Re: Ophold i Sverige, fs og andet

: 19.03.2018 11:22:36
af AlgerianLove
Hej igen
Har lige nogen flere spørgsmål for at vi er sikre på alt er ok

Han spurgte om hvor hans dokumenter skulle legaliseres om det er ambassaden eller udenrigsministeriet
Jeg sagde ambassaden

Og kan man ansøge om at forlænge visum for at nå pg blive gift ?

Han spurgte om civil attest og ugift begge var nødvendige
Jeg gættede på de måtte være lidt samme ? 😁

Og kan vi ansøge om opholdstilladelse i Sverige når han er her ?
Er det en fordel at være ugift når vi søger eller at være gift ? Læste i eg svensk forum en der sagde det var en fordel ikke at være gift 🤔

Og kan vi søge mens han er her ? Sys jeg læste et sted man godt kan men kan ik finde det 😅og får man en midlertidig tilladelse til at være i landet imens ? 🤔

Håber det var alt 😁

Re: Ophold i Sverige, fs og andet

: 19.03.2018 11:35:56
af skaanebo
Nej, visum kan ikke forlænges!

Læs menupunktet “Rådgivning” på forsiden af denne hjemmeside med hensyn til Sverige.

Der kan kun søges efter EU-regler, hvis I er gift ELLESr kan dokumentere 18 måneders forudgående samliv på fælles adresse.

Og vælger I at søge kun efter svensk lovgivning, og er I ugifte, er det vigtigt, at han rejser hjem, INDEN hans visum udløber, og så må han vente på at få opholdstilladelse i sit hjemland.

Re: Ophold i Sverige, fs og andet

: 19.03.2018 17:32:03
af AlgerianLove
Jeg takker mange gange for svaret skaanebo

Re: Ophold i Sverige, fs og andet

: 23.04.2018 11:30:40
af AlgerianLove
Endnu et spørgsmål
Nu er han så i landet og vil gerne studere her, han har fået af vide at hvis vi ansøger om at blive gift altså sender papirerne til skatteverket, så er det gyldigt ophold og han vil kan ansøge om optagelse på universitet imens og må studere indtil vi kan ansøge om ophold
Er det sandt ? Og kan man søge optagelse mens man venter på at blive gift er det samme som lovligt visum ?

Re: Ophold i Sverige, fs og andet

: 23.04.2018 12:16:45
af skaanebo
Hvis I søger efter EU-regler, kan han blive folkeregistreret med det samme. Når han er folkeregistreret står han lige med alle andre borgere i Sverige.

Re: Ophold i Sverige, fs og andet

: 28.04.2018 12:49:26
af AlgerianLove
Takker 😁