Side 1 af 1

Skriver for en veninde som står i en svær situation

: 31.03.2014 08:36:20
af Fatima92
Hun har skrevet følgende: Hej alle sammen, jeg står i en svær situation men nu skal i hører i 2010 fik jeg min mand til Danmark på besøgsvisum vi skulle ikke bo her men jeg ville helst føde i Danmark da mine forældre bor der. Jeg fødte så min søn og det viste sig at han var syg og havde rygmarvsbrok. Det gjorde at jeg ikke kunne rejse tilbage til Libanon. Det skal lige siges at jeg er dansk statsborger. Men ja jeg flyttede så til Sverige og søgte om familiesammenføring i Sverige vi ventede i rigtig langtid men fik intet svar. Endelig svarer han sagsbehandler så på min mail efter rigtig langtid og vi får så at vide at vi skal til interview efter sommerferien vi ventede helt til december men der skete intet. Jeg blev så indlagt med min søn og da vi kom hjem stod opgangen i flammer jeg havde intet andet sted at være og manden vi lejede lejligheden af ville have den tilbage igen. Jeg vendte derfor tilbage til Danmark igen og søgte om familiesammenføring efter eu-reglerne da vi havde haft et reelt ophold i Sverige som de kunne se men vi fik alligevel afslag 6 gange. Nu er jeg så tilbage i Sverige igen men en søn mere, jeg har fået en lejlighed med førstehåndskontrakt men jeg ved ikke om jeg overhovedet kan søge til min mand igen. Og jeg ved ikke hvad jeg skal søge efter svenske eller eu regler hvis jeg kan. Håber at i kan hjælpe mig!! Mvh Fatima

Re: Skriver for en veninde som står i en svær situation

: 31.03.2014 08:41:28
af fundiver199
Der er ingen grænser for, hvor ofte man må benytte sig af retten til fri bevægelighed i EU eller i Norden. Så der gælder de samme regler for din veninde og hendes mand som for alle andre dansk-udenlandske par, der flytter til Sverige.

Re: Skriver for en veninde som står i en svær situation

: 31.03.2014 09:44:39
af Fatima92
Okay, dvs. At hun sagtens kan søge i Sverige igen? Der er ingen problemer der?

Re: Skriver for en veninde som står i en svær situation

: 31.03.2014 09:46:44
af skaanebo
Man kan søge så mange gange man har lyst. Og belært af erfaringen handler det så bare om at have en tilstrækkelig dokumentation.