Side 1 af 1

opholdstilladelse i Sverige

: 03.01.2013 21:43:16
af MariaHorn
Jeg bor i Danmark og har en forlovet i Tyrkiet og vi vil meget gerne flytte til Sverige, men syntes det er lidt af en jungle at finde ud af.
Jeg har nogle spørgsmål som jeg håber i vil hjælpe mig med:
- når jeg er flyttet til sverige kan han så bare komme til sverige og vi så registrer os og søger om opholdstilladelse ?
- hvor lang tid tager det at få opholdtilladelse ? kan vi nå det inden de 3 måneder er gået, eller kan han opholde sig lovlig i Sverige, når vi har søgt om opholdstilladelse?
- når vi søger om opholdstilladelse skal han så have nogle papir med sig fx arbejds papir eller er de lige glade med det ?
- når han skal rejse til sverige skal han så bare rejse til sverige på turist visum ?
- når han er kommet til Sverige kan vi så godt blive gift og så søge om opholdstilladelse kort tid efter ?
- hvis vi er gift skal vi bruge EU-reglen eller sveriges nationale regler
- koster det noget at søge om opholdstilladelse ?
og hvis der er mere jeg burde vide, ville det være dejligt, hvis i kunne hjælpe.

Hilsen Maria

Re: opholdstilladelse i Sverige

: 03.01.2013 22:23:35
af mh1
@ MariaHorn, prøv at kigge på http://www.aegteskabudengraenser.dk/vej ... /sverigeeu

Der er svar på en del af dine mange spørgsmål. Dem, du ikke finder svar på, kan du så spørge til igen.

Tjek også de andre tråde her i forum, der finder du sikkert også svar du kan bruge.

Re: opholdstilladelse i Sverige

: 04.01.2013 23:56:08
af MariaHorn
Mange tak har læst det før, syntes bare godt det kan være forvirrende :)
Har lige et spørgsmål omkring bolig, for har været inde på Hemnet.se for at finde en lejlighed, men syntes kun jeg kan finde nogen hvor de sælger, eller er det mig der gør noget forkert ?

Re: opholdstilladelse i Sverige

: 05.01.2013 08:07:31
af mh1
Tip: print vejledningerne ud, det er meget lettere når du har dem på papir, og kan markere det der er særlig vigtigt for dig.

Det ER svært at finde lejebolig i Sverige, særligt hvis man gerne vil pendle til DK.

Du skal søge på 'hyresrätt' for at finde lejebolig.

Der er nogle her: http://www.annonsera.se/hyresbolag-skåne.html

Re: opholdstilladelse i Sverige

: 07.01.2013 11:17:26
af fundiver199
”når jeg er flyttet til sverige kan han så bare komme til sverige og vi så registrer os og søger om opholdstilladelse?”

Ikke ”bare”, for han skal stadig have et visum. Men ellers er svaret ”ja”, forudsat at I er gift og ønsker at anvende EU`s regler om fri bevægelighed. For så skal han skal ikke søge om opholdstilladelse, det er en ret, han automatisk har. Han skal bare have udstedt et opholdskort, hvilket svarer til, at man skal have et nyt sygesikringsbevis, når man flytter til en ny kommune i Danmark.

”hvor lang tid tager det at få opholdtilladelse? kan vi nå det inden de 3 måneder er gået, eller kan han opholde sig lovlig i Sverige, når vi har søgt om opholdstilladelse?”

Hvis I anvender EU´s regler om fri bevægelighed, er svaret givet ovenstående. Hvis I anvender Sveriges egne regler, skal han søge og opnå opholdstilladelsen, før han overhovedet rejser til Sverige.

”når vi søger om opholdstilladelse skal han så have nogle papir med sig fx arbejds papir eller er de lige glade med det?”

Hvis vi igen nøjes med at kigge på EU-reglerne, skal I medbringe følgende:

1) Vielsesattest
2) Dokumentation for din bosætning i Sverige
3) Dokumentation for din økonomi
4) Pas

”Når han skal rejse til sverige skal han så bare rejse til sverige på turist visum?”

Ved EU-regler ja, ved nationale regler nej jævnfør ovenstående.

”Når han er kommet til Sverige kan vi så godt blive gift og så søge om opholdstilladelse kort tid efter?”

Hvis han har medbragt de nødvendige papirer til at blive gift, og I anvender EU´s regler om fri bevægelighed, så ja. Men ellers nej.

”hvis vi er gift skal vi bruge EU-reglen eller sveriges nationale regler”

Det er helt op til jer. Fordele og ulemper er beskrevet i den vejledningstekst, mh omtaler.

”koster det noget at søge om opholdstilladelse ?”

Efter Sveriges egne regler, ja. Efter EU-reglerne søger man slet ikke om opholdstilladelse, og det koster ikke noget at få udstedt et opholdskort. Dette svarer til, at man heller ikke betaler for at få udstedt et sygesikringsbevis i Danmark.