Hjælp til sammenføring via sverige når man er studerende..

Her kan du skrive om/søge infomation om familiesammenføring i andre lande end Danmark efter deres nationale regler

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
YesWeCan
Indlæg: 1
Tilmeldt: 15.11.2012 18:15:07

Hjælp til sammenføring via sverige når man er studerende..

Indlæg af YesWeCan » 15.11.2012 18:24:08

kære alle bruger

kort beskrivelse af min situation..
Jeg er en mand på 24 år og er dansk statsborger. Jeg er studerende på DTU og har planer om at giftes her til sommer med en pige fra Irak. hun er 21 år. Jeg kan ikke søge sammenføring i DK pga. 24 årsreglen. Men har tænkt på sverige som har læst en del om, men jo mere man læser jo mere i tvivl bliver man synes jeg..

mit spørgsmål er;
- kan jeg søge og sammenføring via sverige når er studerende og kun har en begrænset indtægt.. jeg kan godt flytte til sverige og får en bolig men vil min situation som studerende ikke begrænse mig for at kunne ansøge pga. altså indtægt..??

sættes pris på jeres hjælp.. tak på forhånd..

mh1
Indlæg: 10609
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Hjælp til sammenføring via sverige når man er studerende

Indlæg af mh1 » 15.11.2012 20:54:50

Du kan jo vælge at søge efter svenske regler. Gå op og klik på RÅDGIVNING og så på FLYTTE TIL SVERIGE/EU_LAND, og læs vejledningen igennem.
mh
Rådgiver for ÆUG

Besvar