Her kan du skrive om/søge infomation om familiesammenføring i andre lande end Danmark efter deres nationale regler
Redaktører: ZB, AUG Board
-
Sagarino
- Indlæg: 97
- Tilmeldt: 10.03.2012 03:39:50
Indlæg
af Sagarino » 15.03.2013 02:55:56
Hejsa alle jer!
Jeg skriver da jeg lige vil tjekke op på når min kæreste fra Filippinerne laver en ansøgning over nettet efter de svenske regler om at komme og bo hos mig i Sverige. Er der så nogen der ved om han bliver kaldt til interview i Cebu hvor han bor, eller om han skal rejse til Manila?
Mange tak!
Mvh Sagarino
-
fundiver199
- Indlæg: 15458
- Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34
Indlæg
af fundiver199 » 15.03.2013 10:45:10
http://www.swedenabroad.com/en-GB/Embas ... ilippines/
"Interviews for residence and work permits take place at the Consulate General in Manila. Please make your booking at the Consulate General by either Email or telephone."
Der er flyforbindelse mellem de to byer mange gange om dagen, og en returbillet koster fra cirka 500 kroner og opad. Rejsen kan med lethed gøres frem og tilbage på samme dag dvs. uden overnatning. Du kan købe en flybillet til ham online og betale med dit kreditkort f.eks. her:
www.cebupacificair.com
Han skal i så fald medbringe en kopi af den ene side af dit kreditkort, når han checker ind, jævnfør selskabets "terms and conditions".