Kan det 8 år i DK tælle´s med vis men flytter til sverige

Her kan du skrive om/søge infomation om familiesammenføring i andre lande end Danmark efter deres nationale regler

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
azizi
Indlæg: 3
Tilmeldt: 21.08.2011 15:20:13

Kan det 8 år i DK tælle´s med vis men flytter til sverige

Indlæg af azizi » 17.09.2012 15:43:48

Kære allesammen

Jeg har uden held forsøgt at finde svar på mit spørgsmål - så jeg håber, at en af jer kan hjælpe mig videre - meget gerne med henvisning til regler, lovtekst eller andet.

Jeg er dansk statsborger, arbejder i DK og har hvert gift siden 2004 med en marokkansk statsborger vi har to dejlige børn sammen og vi bor I dk .
Min kone er (fra marokko ) og kan ikke få permanent opholdstilladelse der hun ikke har haft arbeje eller en vidergårdne uddan sidste 3 år , for hun har gået i skole for at lære dansk men det er ikke nok .
Nu har vi beslutet os for at flytte til sverige og starte et nyt liv.ER der nogle regler vis men har boet I Denmark de sisdte 8 år at det måske tælle´s med når med skal søge om opholdstilladelse Eller er der andre regler forbindelse med flytning .


Nogen som ved noget eller har erfaringer ?

mh1
Indlæg: 10609
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Kan det 8 år i DK tælle´s med vis men flytter til sveri

Indlæg af mh1 » 17.09.2012 16:22:29

Se svar i din anden tråd.
mh
Rådgiver for ÆUG

Besvar