Sikke mange interessante emner der er for tiden, men knap så nemme spørgsmål at svare på
Nu er jeg af den opfattelse at muslimer og kristne (og jøder) ikke er så langt fra hinanden, som mange går og tror, eller mange kristne og muslimer går og prædiker om. I det store og hele kan vi koge det ned til nogle teologiske spørgsmål, som jeg ikke ønsker at kede dig med her, men jeg ville sige, at det essentielle for mig personligt er budskabet er det samme - nemlig at Torahen, Evangeliet og Koranen - at tro på en skabende Gud. Derfor mener jeg faktisk, at kristne og muslimer har en langt større referenceramme end de fleste egentlig ved af og jeg har en lige stor "trust" i alle tre tekster som kilde. Jeg er nok selv lidt synkretistisk. Er selv opdraget i den protestantiske kirke af en troende mor, der arbejdede i kirken og med en ikke-troende far, der dog havde stor respekt for troende. Og har som voksen levet og arbejdet mange år blandt muslimer og kristne i Mellemøsten. Jeg har derfor heller ikke noget problem med at mine børn bliver muslimer.
Nu er er din mand muslim, men uanset om hvor meget eller lidt han er det, så er der mange muslimer, der er den opfattelse, at de er forpligtigede via deres religion til at give deres religiøse opdragelse videre til deres børn. Jeg vil derfor tro din mand vil bede om at børnene skal være muslimer.
Min mand er sunni og han handler mange gange ud fra hans opfattelse af principper fastsat i islamisk tradition, dog sætter han sin nationalitet og sin social kulturelle baggrund højere end sin religion. Jeg vil faktisk sige, at det er hans kulturelle værdier han skatter højest mere end det er hans religion. Dvs. at min mand har mere til fælles med en kristen ægypter med samme sociale og økonomiske og kulturelle baggrund end han måske vil have med en muslim, der kommer fra en anden social og økonomisk og kulturel baggrund end ham selv. Lidt ligesom med jyder og sjællander kunne vi sammenligne det med...altså mere et
værdifællesskab end et
religiøst fællesskab om du forstår...
Hans kultur er derfor vigtigere end hans religion. Han er ikke den store teolog, men måske en slags "kulturmuslim" (jeg hader det ord fordi det siger så lidt men kan ikke finde et bedre lige på nuværende tidspunkt). F.eks. mener han ikke, at muslimer absolut skal bede 5 gange om dagen, og slet ikke hvis de arbejder. Ens arbejde er vigtigere forpligtigelse end bøn. Heller ikke, at kvinder skal gå med et tørklæde fordi med det hører en hel speciel livsstil som kun de færreste kvinder idag virkelig kan leve op til. For ham handler det meget om de indre værdier og rene handlinger, at dit hjerte er rent end din klædning er "ren". For ham er danskerne de ægte muslimer, han ser de betaler deres skat, der ikke stor fattigdom, de arbejder hårdt, de ikke korrupte osv modsat måske folk, der er født muslimer, men som ikke handler ikke i overensstemmelse med principperne...på den måde kan man sige for ham behøver man ikke VÆRE muslim for at være muslim i hans øjne.
Vi har derfor valgt at barnet kun skal opdrages i en religion. Vores kommende barn bliver muslim efter sin fars måde, men vi sigter efter at få det i en international skole og gerne i en kristen skole. Ikke for det skal være kristen, men for at have en lige så stor værdifuld indsigt i den religion. Det mener vi er meget vigtigt. Det skal også når en 10-12 år (ligesom når man går til præst) gå på en Koranskole og lærer at læse Koranen på korrekt arabisk. Jeg selv taler og læser arabisk og jeg synes kun det er positivt hvis mit barn får det rette sprog fordi jeg ved hvor svært det sprog er når man ikke starter fra begyndelse. Flytter vi tilbage til min mands hjemland skal det gå til dansk undervisning ved siden af sin internationale skole.
For os er det ganske enkelt et spørgmål om gensidig respekt og at sætte sig ind i den kultur man kommer fra og sætte sig ind i den kultur man bor i. Da vores børn er et produkt af TO kulturer er det meget vigtigt de kan begå sig i begge - også af respekt for vores familier. Derfor holder vi også jul, ramadan, aid al-adha og påske ... ja dem allesammen. så der er dobbelt op på alle de hyggelige traditionelle fester. Min mand elsker jul og han markerer sin fødselsdag. Vores børn skal gøre det samme. Han har dog ikke den store lyst til at spise svinekød. Det er en af de eneste ting, der ligger ham meget fjernt så til jul får han andesteg... og til julefrokosten får han kyllingeleverpostej med kalkunbacon osv.I vores familie tager vi gladeligt hensyn til at der er forskelligt mad til vegetarerne, allergikerne og muslimerne osv

Jeg tror vores store multikulturelle familie ville gøre enhver DF'er til skamme hvis de så hvor meget vi holder hævd om de "danske traditioner"!
mht. navne til børnene, har vi valgt nogle, der bruges i begge kulturer, og kan skrives på begge alfabeter, så børnene ikke får nogle problemer.
Det er nogle store overvejelser du skal igang med, men også for din mand. At gifte sig er jo i princippet altid en indgåelse af en lang række kompromiser - uanset om det er en dansk-dansk eller dansk-udenlandsk par. Det bedste råd jeg kan give er, at I har gennemdiskuteret jeres holdninger og forventninger til børneopdragelse, valg af religion, sprog, kompromiser osv. så ingen af jer bliver ualmindeligt skuffede.
Jeg ved ikke om du kunne bruge vores valg til noget, men jeg håber det kunne give dig lidt indsigt og ideer.
Pøj-Pøj med det hele
PS: Vil du vide mere er du altid velkommen til at skrive til mig...