Side 1 af 1
Nu stoppes de håbløse udvisninger af børn
: 10.02.2012 07:03:19
af Henrik S
Reglerne lempes nu omsider for familiesammenføringer med børn, og alle hidtidige udvisninger stilles i bero:
http://www.b.dk/nationalt/alle-udvisnin ... tes-i-bero
Det var da på tide.
Så var det bare lige resten af stramningerne der mangler at blive rettet op på..
Og så for resten den tanke, at sammenføring med ældre børn end 8 år overhovedet skal gøres betinget af forældrenes forhold.
Sig mig, har politikerne slet ikke prøvet at have børn selv??
/Henrik
Re: Nu stoppes de håbløse udvisninger af børn
: 10.02.2012 09:54:13
af fundiver199
Problemet er nok, at både Socialdemokraterne og deres vælgere har fået muslimer på hjernen. Så de sætter udlænding = muslim og muslim = tåbelig person, der ikke selv kan finde ud af at varetage sine børns bedste og primært er flyttet til Danmark for at underminere det danske samfund. Så derfor skal reglerne for FS af børn stadig fastlægges ud fra en forestilling om, at der er mange, som "med vilje" lader deres børn blive i hjemlandet til kort før 18-års fødselsdagen, alene for at undgå at børnene bliver "præget af dansk kultur".
Denne aftale er desværre ikke helt vildt overraskende, da Socialdemokraterne jo stemte for de gældende regler om FS af børn i 2004. Og de er åbenbart ikke blevet klogere siden. Men hvad. I det mindste tages der da nu nogle skridt i den rigtige retning, og når/hvis det så viser sig, at der stadig opstår urimelige situationer, så kan sagen jo tages op politisk en gang til.
Reglerne for ægtefællesammenføring bliver jo heller ikke normaliseret og vil heller ikke være noget, der bare ligner acceptable for ÆUG med det lovforslag, regeringen har sendt i høring. Så det var vel for meget at håbe på, at man var villig til at normalisere reglerne for sammenføring af børn.
Re: Nu stoppes de håbløse udvisninger af børn
: 10.02.2012 10:15:59
af MSH
Og nu opnåede S-regeringen så i hvert fald at der er konsistens i deres udlændinge-politik:
En kriminel udlænding med mindre end et års lovligt ophold bag sig i DK kan gifte sig og være sikker på aldrig at kunne blive udvist igen, pga. hans 'ret til familieliv'.
En lovlydig udlænding, der gifter sig med en lige så lovlydig dansk statsborger, har ingen ret til familieliv (og det har den danske ægtefælle selvfølgelig heller ikke) hvis en af dem tilfældigvis er 18 eller de ikke kan rejse 50.000 kr.
Og nu kan et udenlandsk barn på 5 år altså være sikker på at opnå familiesammenføring med sin udenlandske forælder her i DK, mens et 5-årigt DANSK barn ikke skal regne med at vokse op i dets eget fædreland, hvis en af barnets forældre tilfældigvis er en udlænding, der af den ene eller den anden grund ikke kan opnå familiesammenføring i DK.
Som sagt, gennemført konsistent. Tak socialdemokrater. I er MEEEEEEEGET bedre end Dansk Folkeparti var...