Side 1 af 1
Ret til at bruge eget navn
: 31.01.2013 23:19:38
af Psalm12
Re: Ret til at bruge eget navn
: 01.02.2013 07:27:41
af mh1
Islandsk navnelovgivning har næppe nogen betydning i DK. Jeg kan ikke finde nogen overenskomst mellem Island og DK vedrørende navne.
Dansk lovgivning forbyder ikke navne, som 'medbringes' fra udlandet, og hvis en islandsk eller hvilket som helst anden nationalitet forælder, som bor i DK vil give sit barn et navn, som enten er på den danske liste over godkendte navne, eller som kan godkendes, så er der intet til hinder for det, selv om navnet ikke er godkendt i hjemlandet (såfremt der ikke ligger en eller anden bilateral overenskomst et eller andet sted):
§ 14. Social- og integrationsministeren offentliggør en liste over drenge- og pigenavne, der kan tages uden godkendelse efter stk. 3.
Stk. 2. På den i stk. 1 nævnte liste optages navne, der er eller har været almindeligt udbredt her i landet, samt navne, der er godkendt efter stk. 3.
Stk. 3. Efter ansøgning godkendes et navn, der
1) er et egentligt fornavn,
2) ikke er uegnet til at blive anvendt som fornavn her i landet og
3) ikke er upassende eller kan vække anstød.
Hvis de havde boet i DK, ville de måske ikke have fået godkendt navnet, da 'Blaer' ikke er på listen over godkendte navne, og på dansk meget muligt ville blive anset for at være uegnet eller upassende, idet udtalen formodentlig er 'blær'.
Men flytter de til DK, så skal pigen naturligvis ikke skifte fornavn.
Re: Ret til at bruge eget navn
: 01.02.2013 09:27:54
af Psalm12
Det jeg mener kan have betydning, er:
right to her own name under.......Europe's human rights conventions.
Det kan være interessant at se, om det udspreder sig. Domino effect.
Re: Ret til at bruge eget navn
: 01.02.2013 10:15:17
af mh1
Stadigvæk: Island er ikke et toneangivende land, hvis dommes udfald følges ivrigt i alle andre nordiske eller for den sags skyld andre lande. Dommen er et rent nationalt anliggende, og det er oven i købet ikke en højesteretsdom. Den kan efter min mening ikke bruges til ret meget i DK.
'Blaer' var åbenbart et drengenavn i Island. Jeg mener ikke, det kan være i strid med menneskerettighederne at forhindre forældre i at give deres børn et navn, som helt åbenlyst vil være til gene for dem i dagligdagen.
At kalde en pige for 'Svend', 'Knud' eller 'Valdemar', eller en dreng for 'Margrethe', 'Dagmar' eller 'Elizabeth' er der næppe nogen danskere, som vil synes er helt i orden.
Men det er nu tilladt at bruge stavemåden 'Gerd' både til drenge og til piger, hvor det før skulle være 'Gert' til drenge. Et navn som 'Eli' vil næppe heller være til gene for en pige, selv om det for nogle udelukkende kan være et drengenavn - det bruges jo i forvejen som kælenavn for Elizabeth.
Jeg håber, de danske lovgivere vil stå fast på at det ikke skal være tilladt med hvadsomhelst, og derfor ophæve navneloven.
Når man kan påvise, at et navn er nogenlunde almindeligt kendt som fornavn i et andet land, er det forholdsvis nemt at få det godkendt, og er der først en godkendelse, kan navnet komme på listen.
Den danske liste over godkendte navne består af 12.257 drengenavne, 15.208 pigenavne og 632 unisexnavne. Mon ikke der skulle være nok at vælge imellem?
Awesome, Badr, Bror, Dag, Jazz, Måne, Nam, Nat, Sol, Star, Søster, Yang og Ying er bare nogle af dem, der står på listen, som i øvrigt vokser støt.
Badr, der på dansk kan lyde som et negativt udbrud, står formodentlig på listen, fordi det er en af stavemåderne for et arabisk drengenavn, som også skrive Badir eller Bader.
Re: Ret til at bruge eget navn
: 01.02.2013 10:30:22
af mh1
Og så, nu jeg var ved at kigge på hvad der er ændret:
Caroline Wozniacki burde hedde 'Wozniacka' til efternavn, fordi kvinder har 'a' som slutbogstav i Polen. Da hun blev navngivet måtte hun i følge hvad hendes far fortæller ikke hedde 'Wozniacka', fordi ingen af hendes forældre var registreret med det navn. I dag er der åbnet for at man i Danmark må følge reglerne for efternavn i en lang række lande, når man kan påvise en tilknytning til et bestemt land. Polen er med på listen, som i øvrigt ikke er udtømmende.
Re: Ret til at bruge eget navn
: 01.02.2013 15:28:51
af DBS
mh skrev:Og så, nu jeg var ved at kigge på hvad der er ændret:
Caroline Wozniacki burde hedde 'Wozniacka' til efternavn, fordi kvinder har 'a' som slutbogstav i Polen. Da hun blev navngivet måtte hun i følge hvad hendes far fortæller ikke hedde 'Wozniacka', fordi ingen af hendes forældre var registreret med det navn. I dag er der åbnet for at man i Danmark må følge reglerne for efternavn i en lang række lande, når man kan påvise en tilknytning til et bestemt land. Polen er med på listen, som i øvrigt ikke er udtømmende.
Ovenstående kan man så undre sig en smule over, så må Islændinge have haft samme problem, dog har man muligvis undgået dette, da det teknisk set ikke er et efternavn, men et patronym.
mvh DBS
Re: Ret til at bruge eget navn
: 01.02.2013 15:39:50
af mh1
@ DBS, det har islændinge så også haft - men nu er det tilladt at Søren fx giver sin søn efternavnet 'Sørens(s)øn' og sin datter efternavnet 'Sørensdatter', og islændinge må så naturligvis også kalde deres børn x-son og x-dottir. Sørine må forresten også kalde sin søn for 'Sørines(s)øn' og sin datter 'Sørinesdatter'.