Side 1 af 1

Er flyttet hjem til Fillipinerne

: 23.04.2010 07:58:48
af Millo1dk
Hej, er her nogen her som kan fortælle mig om jeg kan blive skilt fra min Fillipinske kone (som bor i Fillipinerne nu 1½ år) uden at skulle afgive en hel del i deling ved skilsmisse, min fremtid så længe jeg stadig er gift er naturligvis ret begrændset, hun er dianostigseret som paranoid, så en tilbagevending er naturligvis udelukket, hun har 3 gange forsøgt at brænde husen ned ved at løsne sikringerne.

Med venlig hilsen millo1dk

Re: Er flyttet hjem til Fillipinerne

: 23.04.2010 08:56:29
af dotGusten
Det kommer an på, hvilket land du boede i, da i indgik ægteskab. Det plejer at være lovgivningen i det land, hvor manden havde bopæl på tidspunktet for indgåelse af ægteskabet, der bestemmer skilsmisseret og bodeling.

Men tag kontakt til en familieretsadvokat.

Læs f.eks. her:
http://www.familieadvokaten.dk/Emner/517.html

og her:
http://www.familiestyrelsen.dk/fileadmi ... s_2008.pdf

Re: Er flyttet hjem til Fillipinerne

: 24.04.2010 07:31:12
af mh1
@ Millo1dk
Hvis DU bor i Danmark, så kan du blive skilt fra din kone uden at behøve at give nogen som helst begrundelse, andet end at du vil skilles. MEN først skal du igennem en separation, som du heller ikke behøver at give begrundelse for. Når du har været separeret mindst 6 mdr. kan du blive skilt, hvis din kone accepterer det, eller efter 12 mdr. hvis hun ikke gør.

Du henvender dig til den nærmeste statsforvaltning, se http://www.statsforvaltning.dk/site.aspx?p=4557

Inden du gør det, kan du med fordel henvende dig til en gratis retshjælp, hvor de vil have tid til at forklare dig, hvordan det hele foregår i praksis. Du kan finde adresser her:
http://www.retshjaelpsguiden.dk/Steder.html

Uanset om din kone vil være enig med dig i separation og skilmisse, så er der ingen vej udenom statsforvaltningen - ALLE danske sager om separation og skilsmisse skal nu påbegyndes i statsforvaltningen.

Jeg sender dig en privat besked om den nærmere fremgangsmåde, og hvad du skal være opmærksom på, hvis du havde bopæl i udlandet, da du blev gift.