Side 1 af 1
Hvad sker der hvis jeg dør?
: 01.12.2008 17:06:30
af Osvald
Okay, det er ikke et af de store tros spørgsmål jeg er på vej ud, men ...
Jeg er gift og familiesammenført med min dejlig kone, som har haft opholdstilladelse (FS-ægtefælle - med mig

) i lidt over 5 år. Sammen har vi en lille søn, der er dansk statsborger. ...
Hvad sker der hvis jeg bliver kørt over imorgen? Bliver min kone smidt ud af landet fordi betingelserne for opholdstilladelsen ikke længere er til stede? (Det lyder jo absurt, men ... )
Ovenstående spørgsmål ligger og rumsterer omme i baghovedet - nu trængte jeg bare til at få det ud af hovedet.
: 01.12.2008 20:44:01
af skaanebo
Har hun permanent opholdstilladelse i Danmark efter de nationale danske regler? Der er forskel mellem midlertidig opholdstilladelse og permanent. Desuden ville I være noget bedre stillet, hvis din kone var kommet til Danmark efter EU-reglerne
: 02.12.2008 16:49:53
af Osvald
Jahhh, jeg havde på fornemmelsen at der er forskel. Hvad er forskellen?
Hun har desværre endnu ikke fået permanent opholdstilladelse, men er på den anden forlængelse af sin midlertidige opholdstilladelse. Vi har overvejet om hun skulle søge om at få permanent opholdstilladelse efter 5 års-reglerne, som hun formodentlig lever op til. Men den artikel som ZB henviste til da ÆUG spurgte til om nogen havde fået permanent opholdstilladelse efter fem år er jo ikke ligefrem opmuntrende.
Iøvrigt er der ikke nogen der svarede ZB ... har ÆUG ikke kendskab til en eneste person der har fået permanent opholdstilladelse efter fem år?
Jeg får helt lyst til at teste systemet
Anyway, tak for svaret skaanebo!
: 02.12.2008 18:00:43
af skaanebo
Der har været flere sager i pressen, hvor en udenlandsk ægtefælle står til at miste sin opholdstilladelse, hvis hans/hendes danske ægtefælle dør. Det gælder netop, hvis man ikke har fået en permanent dansk opholdstilladelse. Og det danske barn kan jo bare rejse med moren hjem. Der er ingen retskrav på, at man som dansk barn skal vokse op i Danmark med sin udenlandske mor/far.
Efter EU-reglerne er man sikret i sådanne tilfælde og kan blive boende, hvis ægtefællen dør.
: 03.12.2008 16:34:38
af Osvald
Har heldigvis fortrængt, at jeg skulle have set sådanne sager i pressen, men det du skriver er jo præcist hvad jeg frygtede var den nuværende regerings holdning til problemstillingen.
Hvad med barnets behov for at se sin danske-del af familien (farmor og farfar, faster, farbror, m.fl.), som han er vokset op med og ser nærmest ugentligt? Hvad med moderen, der har etableret sig i Danmark (job, venner, netværk, m.v.)?
Suk, hvor er jeg dog træt af den nuværende politiske menneskefjendskhed.
Endnu en gang tak for svaret. Vi må prøve at få den permanente opholdstilladelse i hus så hurtigt som muligt ...
: 04.12.2008 14:26:17
af Schjerbeck
er ikke hundrede % sikker... men for at man kan få permanent opholdstilladelse efter 5 år, skal din kone vist have arbejdet i Danmark i 3 år og bestå danskprøven....
: 04.12.2008 16:11:17
af Osvald
Helt rigtigt, man skal blandt andet have beståe danskprøve, gennemgået integrationsforløb, m.v. (no problem - det har hun)
Hun har også arbejdet siden hun fik opholdstilladelsen, men i de første år var arbejdet timelønnet fordi hun gik i skole (først sprogskole og derefter HGv). Siden august 2006 har hun været i lønnet praktik (HGv har 2 års praktik forløb), samt et års barselorlov.
... Problemet er hvorledes US vurderer dette.
: 04.12.2008 16:16:42
af Schjerbeck
Ved ikke hvordan US vurderer dette.. om det er nok... selvom jeg tror at det er...... men ring og spørg dem....

: 04.12.2008 21:08:41
af brunslev
Jeg har læst at for at kunne søge om permanent opholdstilladelse efter 5 år, må man hverken have fået hjælp efter lov om aktiv socialpolitik eller integrationsloven inden for de seneste tre år.
-Er der nogen der ved om det indbefatter SU?
Mvh. Kasper.
: 10.12.2008 09:41:16
af skaanebo
TV-Avisen 18.30 i går aftes havde et indslag om enken efter den mand, der blev myrdet i Kastrup forleden. Hun risikerer nu at miste sin opholdstilladelse i Danmark.
Indslaget hedder "Usikkerhed om enkes opholdstilladelse" og kan ses under tirsdag 18.30 her
http://www.dr.dk/DR1/TVAVISEN/tvaindslag.htm
: 12.12.2008 14:42:31
af Osvald
Så godt indslaget, hvor er det et medmenneskeligt "fattigt" land vi lever i.
: 03.01.2009 14:04:20
af ABJ78
HejOSvald. Jeg synes da helt sikkert I skal prøve at søge permanent OT - det værste der kan ske er et afslg, og så er der muligheden igen om 2 år. Som du selv skriver er der ikke nogen på banen, som har erfaring med at søge permanent OT efter 5 år, men så kan I jo være de første
Til Brunslev: Det kommer ikke til at have en negativ indflydelse på ansøgning om permanent OT, hvis en eller begge parter har modtaget SU!