Kan udenlandske far ‘claime’ barn?

Her kan du skrive om/søge information om alt mellem himmel og jord, som ikke er dækket af de andre fora her på siden.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
mbah8961
Indlæg: 5
Tilmeldt: 21.10.2023 16:32:18

Kan udenlandske far ‘claime’ barn?

Indlæg af mbah8961 » 21.10.2023 16:34:54

Hej.

Min søster (dansker) som bor i DK, er gift med en mand fra Tyrkiet, og ønsker skilsmisse. Manden bor i Tyrkiet, og da de er gift, har de jo delt forældremyndighed. Hun ønsker at vide, om manden/faderen kan ‘claime’ barnet, i tilfælde af, at hun fx går bort?
Barnet har aldrig været i Tyrkiet og har dansk pas. Hun har fået lavet et børnetestamente hvori der står, hvad hun ønsker der skal ske med barnet, hvis hun falder fra.

På forhånd tak.

Kim P. Nyberg
Indlæg: 2962
Tilmeldt: 02.02.2009 11:41:42
Geografisk sted: Herning
Kontakt:

Re: Kan udenlandske far ‘claime’ barn?

Indlæg af Kim P. Nyberg » 24.10.2023 18:15:32

Barnet kan ikke uden videre fjernes fra EU's territorium, da barnet ved en fjernelse ikke kan nyde kerneindholdet i unionsborgerskabet. Men barnets far kan få en opholdstilladelse på baggrund af slægtsskabet med barnet (skema AO1) indtil barnet fylder 18 år.

Dog vil det være sådan, at såfremt barnets mor giver skriftlig tilladelse til, at barnets far må tage barnet med sig, er der ikke noget til hinder for, at han gør det. Falder hun bort, har han automatisk den fulde forældremyndighed over barnet.
Seniorrådgiver i Ægteskab Uden Grænser

mhg
Indlæg: 282
Tilmeldt: 17.01.2023 05:43:55

Re: Kan udenlandske far ‘claime’ barn?

Indlæg af mhg » 25.10.2023 12:05:56

I følge dansk lov (Forældreansvarsloven § 8 ) fortsætter, som du ved, den fælles forældremyndighed efter skilsmisse, medmindre forældrene enten aftaler noget andet, eller Familieretten bestemmer at den skal ophæves.

Forældre kan i følge dansk lov aftale at en af dem skal have forældremyndigheden alene, men jeg fornemmer, at der ikke er udsigt til sådan en aftale? Og ej heller til et ordentligt samarbejde mellem forældrene?

Desuden er barnet set med tyrkiske øjne tyrkisk statsborger, og faderen vil i hvert fald kunne anlægge sag om at få forældremyndigheden.

Dertil kommer, at en dansk skilsmisse ikke uden videre er retskraftig i Tyrkiet, den skal gennem en godkendelsesproces. Ellers vil faderen kunne hævde at såvel ægteskabet som den fælles forældremyndighed består (hovedreglen efter tyrkisk ret er, at den ophæves ved skilsmisse). Det vil i det allemindste kunne give en masse bøvl. MEN: Såfremt skilsmissen godkendes, med samt afgørelsen om at moderen har forældremyndigheden alene, vil den IKKE automatisk blive overført til faderen ved moderens evt. død. Efter tyrkisk lov skal der først udpeges en værge, og dernæst skal der findes en, som kan overtage forældremyndigheden, og det skal ske under hensyntagen til barnets tarv.

Så moderen skal sørge for at få skilsmissen godkendt i Tyrkiet. Det burde nu være muligt at få ordnet via det tyrkiske konsulat, og burde være muligt såvel med en skilsmissebevilling som en dom. En evt. dom om forældremyndighed skal ligeledes godkendes. Det vil koste noget, både penge og besvær, men vil spare besvær senere hen.
mhg
Juniorrådgiver for ÆUG

Besvar