Side 1 af 1

Kontanthjælp i DK eller SE

: 17.12.2013 04:22:10
af Janina
Jeg er flyttet til Malmö for at få lov at leve sammen med min mand. Vi er MEGET glade for at bo her og jeg har indtil nu haft arbejde i DK. Han er ved at skrive speciale og har ikke mulighed for at arbejde før d. 1. marts og er ikke berettiget til SU i SE - men da jeg nu har mistet mit job, er vi nød til at finde ud af hvordan vi overlever indtil da!

Jeg har meldt mig ud af min a-kasse da jeg har haft store problemer med dem (men det er en anden historie) så jeg står nu og har ikke rigtig noget sikkerhedsnet. Jeg har heldigvis fået et vikar-job, men den seneste måned har jeg været på arbejde 3 dage og det bliver huslejen jo ikke betalt af. Jeg søger naturligvis alle mulige jobs hver dag, men jeg har ikke haft det store held indtil videre.

Nu påstår min bror at jeg kan søge kontanthjælp i DK. Det mener jeg ikke, men tager jeg fejl? Kan man søge kontanthjælp i DK selv om man bor i SE, og i så fald, hvor?

På trods af at vi lige er flyttet hertil, har jeg så mulighed for at søge noget tilsvarende kontanthjælp i SE?

Hvis jeg kan læse et eller andet, kan jeg så få dansk SU selv om jeg bor i SE?

Jeg håber der er nogen der kan komme med et par gode råd :) Tak!

Re: Kontanthjælp i DK eller SE

: 17.12.2013 06:59:26
af fundiver199
Ja du kan søge svensk kontanthjælp. Men det kan jo påvirke din mands EU-opholdsret. Så med mindre han allerede har opholdstilladelse efter de svenske regler, er det bedst at undgå det.

Ja du kan få dansk SU, hvis du starter på en uddannelse, idet jeg går ud fra, at du er dansk statsborger.

Det bedste råd ville have været ikke at melde dig ud af din A-kasse men i stedet skifte til en anden A-kasse. Men det er jo lidt sent at give dig det råd nu. Det næstbedste råd er at melde dig ind i en A-kasse igen øjeblikkeligt, så du kan optjene en ny dagpengeret hurtigst muligt.

Re: Kontanthjælp i DK eller SE

: 18.12.2013 11:18:57
af Janina
Tusind tak for dit hurtige svar.

Ved du hvilken instans man skal henvende sig til i Malmö for at søge om "kontanthjælp"? - og hvad den svenske pendant hedder?

Marie

Re: Kontanthjælp i DK eller SE

: 18.12.2013 12:11:50
af skaanebo
Det hedder försörjningsstöd/ekonomiskt bistånd. Ansøgning via socialforvaltningen i din kommune.

Re: Kontanthjælp i DK eller SE

: 21.12.2013 11:19:14
af oca1234
Du skal først melde dig ind i arbeitsformedlingen , og snakke med dem, da social bidrag er absolut sidste løsning, om de ikke ser andre muligheder. Og så vil jeg råde jer til st søge bolig bidrag også!