Side 1 af 1

Økonomisk hjælp

: 23.07.2013 15:17:36
af Flowerpower
Kære ÆUG medlemmer .

Min mand har lige fået en 2-årig opholdstilladelse via de svenske regler. Sagen er den , at jeg lige har mistet mit job, og den eneste indkomst på nuværende tidspunkt er min SU fra Danmark, som vi begge forsøger at leve af. Det er selvfølgelig utrolig svært at etablere en normal tilværelse, som kun består af en enkelt SU , hvor hovedparten går til huslejen !

Mit spørgsmål er således , om jeg eller min mand kan være berretiget økonomisk støtte i Sverige? Kan min mand evt starte i SFI , og samtidig modtage noget introducerende støtte? Kan vi få nægtet økonomisk støtte pga min SU , selvom det ikke er særlig meget jeg får? Jeg har forsøgt at ringe til socialstyrelsen og også kommunen , hvor vi er bosat, men jeg bliver gang på gang bedt om at ringe igen eller sendt videre til forskellige personer! Jeg befinder mig dermed i en meget trængt situation, hvor jeg ikke kan udrede hvordan vi kommer videre.. Håber at jeg kan få noget hjælp her.

Kh

Flowerpower :)

Re: Økonomisk hjælp

: 16.08.2013 09:21:25
af thore71
Hvis du beskriver lidt mere så kan det være at du får hjælp:
Er i gift?
Er der en EU eller nationel opholdstiladelse?

Re: Økonomisk hjælp

: 16.08.2013 21:11:33
af Flowerpower
Ja vi er gift , og min mand har fået opholdstilladelse via de svenske nationale regler - er der noget hjælp at hente?

Re: Økonomisk hjælp

: 16.08.2013 21:18:54
af skaanebo
Ja, hvis I opfylder betingelserne for socialhjælp: at I har været ude for "en social begivenhed", som I ikke kunne have forudset, at I ikke råder over formue, og at I gør alt, hvad I kan, for at blive selvforsørgende, herunder går til svenskundervisning.

Re: Økonomisk hjælp

: 16.08.2013 21:20:56
af skaanebo
P.s "starte på SFI"!? Har din mand ikke været i Sverige i mere end et halvt år? Og han er stadig ikke tilmeldt SFI? Hvad får han tiden til at gå med?

Re: Økonomisk hjælp

: 26.08.2013 10:47:33
af Flowerpower
jo men det var på et turistvisum , vi har jo først fået afgørelse i sagen for ca 1 mdr siden. Vi kunne jo ikke ansøge om en plads til SFI uden et person nummer !