Statsborgskab

Her kan du skrive om/søge information om, hvorledes man opnår permanent opholdstilladelse i Danmark og/eller får dansk statsborgerskab.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
tta
Indlæg: 27
Tilmeldt: 31.10.2010 15:50:39

Statsborgskab

Indlæg af tta » 19.09.2011 12:52:54

Hej alle sammen

Er det muligt at min datter kan få statsborgskab efter jeg er blevet dansk statsborger?

Min datter er født 6/2011 i udlandet og bor sammen med min kone. Vi er gift.

Min ansøgning om indfødsret behandlet i 12/2010 og i januar 2011 fik jeg brevet fra Integrationsministeriet om at jeg bliver først dansk statsboger, når jeg bliver løst fra min hidtidige statsborger, og 8/2011 fik jeg løsningsattesten fra mit hjemland og dermed har jeg fået statsborgerbevis fra Integration i medvirkning fra datoen jeg fik løsningsattesten 8/2011.

Jeg har også skrevet min datters navn på den oplysninger blanket om mit barn, og sendte jeg den til integrationsministeriet og efter kort tid fik jeg mit statsborgerbevis men der stået intet om min datter.

Jeg har også snakket med rethjælp og de mener min datter er dansk, lige meget at jeg bliver dansk statsboger før eller efter min datters fødsel.

Men da min kone kommer til den danske ambassade i mit hjemland, mener personalet i den danske ambassade omvendt. Det mener, min datter ikke kan blive dansk statsboger, hvis jeg bliver dansk statsboger efter hendes fødsel.

Er der nogen, der kan hjælpe mig med at vise hvad jeg skal.
Mange tak
MVH tta

mh1
Indlæg: 10609
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Statsborgskab

Indlæg af mh1 » 19.09.2011 15:31:30

Dit barn er ikke blevet dansk statsborger, fordi hun ikke boede i DK, da du blev dansk statsborger. Reglen er ganske klar.

Din datter kan derfor nu kun blive dansk statsborger ved naturalisation.
mh
Rådgiver for ÆUG

Juma
Indlæg: 325
Tilmeldt: 08.06.2007 09:03:36
Geografisk sted: Danmark
Kontakt:

Re: Statsborgskab

Indlæg af Juma » 05.10.2011 09:00:40

Det vil fremgå at den konkrete indfødsretslov, om naturalisationen også gælder børnene.

Besvar