Side 1 af 2
Boliglån og permanent opholdstilladelse
: 10.06.2009 18:29:32
af Fujitani
Min kone og jeg har nu boet i DK i 1 år og hun fik den midlertidige opholdstilladelse uden problemer. Hun er nu i fuldtidsjob og afslutter danskprøve 3 i næste uge.
Derfor blev jeg lidt overrasket da jeg talte med min bank om boliglån. De vil ikke indberegne hendes indtægt i et boliglån fordi hun ikke har permanent opholdstilladelse. De vil altså ikke låne et beløb til mig som tager højde for hendes indtægt fordi de mener at der er en risiko for at man ikke får permanent opholdstilladelse.
Er det kun min bank eller har andre oplevet det samme?
Re: Boliglån og permanent opholdstilladelse
: 10.06.2009 19:03:05
af fundiver199
Egentlig forstår jeg godt din bank. For hvis I bliver skilt, inden din kone har fået permanent opholdstilladelse, så bliver hun jo udvist, og så har de kun dig, de kan "hente" pengene hos. Så I er mindre kreditværdige end et par med samme indkomst, hvor begge har dansk statsborgerskab eller permanent opholdstilladelse - desværre.
Men det står jer naturligvis frit for at tale med andre banker og/eller forsøge igen, når din kone var været længere tid i Danmark. Måske vil en bank være mere imødekommende, hvis hun f.eks. har boet 3 eller 4 år i Danmark allerede.
Re: Boliglån og permanent opholdstilladelse
: 10.06.2009 20:47:40
af Fujitani
tja måske, men en permanent opholdstilladelse er jo ingen garanti for at man i tilfælde af skilsmisse vil blive i landet, så vi bliver ikke mere kreditværdige af en permanent opholdstilladelse.
Re: Boliglån og permanent opholdstilladelse
: 10.06.2009 21:13:29
af fundiver199
Jo det gør I helt bestemt, for i den situation bestemmer din kone jo selv, om hun vil forlade Danmark eller ej.
Fuld kreditværdighed opnår hun dog først, hvis hun bliver dansk statsborger. Det må man nok være realistisk og erkende
Hvis hun har haft fuldtidsarbejde uafbrudt i 3 år, så kan hun få permanent opholdstilladelse efter 5 år og søge om dansk statsborgerskab efter 6 år. Så det er i værste fald den tidshorisont, I må regne med, før I kan købe hus på fuldstændig lige fod med et rent dansk par.
Der er altså en god grund til, at "nydanskere" er voldsomt underrepræsenteret på ejerboligmarkedet og tilsvarende overrepræsenteret i lejeboligerne....
Det positive for jer er så, at den nuværende situation på ejerboligmarkedet med rekord mange tomme boliger og rekord mange boliger til salg, også betyder, at det burde være rimeligt let at finde en fornuftig bolig, I kan leje.
Re: Boliglån og permanent opholdstilladelse
: 10.06.2009 22:13:08
af ZB
Kig under "Øvrigt" og " livet i Danmark", der kan du læse en hel masse om at købe bolig
Re: Boliglån og permanent opholdstilladelse
: 03.07.2009 08:27:22
af Fujitani
Vil lige følge op og fortælle, at jeg har talt med min kones bank, som ikke har samme opfattelse som min bank. De har ikke noget problem med at beregne boliglån på grundlag af vores samlede indtægt. De har blot bedt os om at tage stilling til, hvad der skal ske i en "hvad hvis"-situtaion, hvilket er fair nok.
Re: Boliglån og permanent opholdstilladelse
: 03.07.2009 10:26:54
af ZB
jeg kender flere der har købt bolig på midlertidig opholdstilladelse... jeg tror du skal prøve nogle flere forskellige banker så skal det nok lykkedes!

Re: Boliglån og permanent opholdstilladelse
: 04.07.2009 13:34:48
af Fujitani
Mit indlæg fra i går skulle læses i forlængelse af mit oprindelige indlæg. Beklager at det ikke var klart nok.
Min pointe er, at min kones bank netop er villige til at låne os penge på baggrund af vores samlede indtægt i modsætning til min bank, som ser bort fra min kones indkomst.
Re: Boliglån og permanent opholdstilladelse
: 09.07.2009 15:26:48
af Osvald
Min kone og jeg, er ved at få et større boliglån (realkredit) via banken. I den forbindelse har det slet ikke været et emne at hun endnu ikke er dansk statborger eller har permanent opholdstilladelse.
Hun har dog boet i Danmark i 6 år og der er vores faste bankrådgiver. I øvrigt ham der gorde os opmærksom på at vi kunne få frigivet halvdelen af bankgarantien, da min kone havde bestået dansk prøve 3.
Brug en anden bank ... held og lykke!
Re: Boliglån og permanent opholdstilladelse
: 31.07.2021 17:27:05
af Hr.Trap
Til jer der har fået boliglån selvom jeres fruer kun har midlertidig opholdstilladelse.
Hvilke banker gav jer godkendelsen?
Re: Boliglån og permanent opholdstilladelse
: 01.08.2021 09:04:48
af JamTheDane
Min kone har været her i 5½ år, er på SU, og vi har lige fået boliglån til ejerbolig i Nordea.
Re: Boliglån og permanent opholdstilladelse
: 01.08.2021 09:08:50
af Mille72
Arbejdernes Landsbank.
Re: Boliglån og permanent opholdstilladelse
: 01.08.2021 10:48:35
af Hr.Trap
JamTheDane skrev: ↑01.08.2021 09:04:48
Min kone har været her i 5½ år, er på SU, og vi har lige fået boliglån til ejerbolig i Nordea.
Har hun midlertidig opholdstilladelse? Og blev hendes indkomst regner ind i budgettet?
Re: Boliglån og permanent opholdstilladelse
: 01.08.2021 10:52:51
af Hr.Trap
Mille72 skrev: ↑01.08.2021 09:08:50
Arbejdernes Landsbank.
Var begge jeres indkomster regnet ind i budgettet?
Re: Boliglån og permanent opholdstilladelse
: 01.08.2021 18:15:28
af Mille72
Ja, det var de. Og der var ingen spørgsmål eller skepsis omkring, at min mand ikke har permanent opholdstilladelse.