Side 1 af 1

Permanent ophold - Beskæftigelseskravet

: 16.02.2017 02:51:13
af Jens Jensen
Hej,

Jeg, dansker med dansk pas, boede i DK 5 år med min udenlandske kone hvor hun fik midlertidig opholdstilladelse og har haft det sammenlagt i 10 år siden 2007 (5 år i DK, 5 år i Asien).

Jeg blev så udstationeret i Asien i 2012 hvor hun kom med og fik Dispensation for Bortfald af opholdstilladelsen som hun stadig har. Dispensationen for bortfald udløber 1.juli 2017.
Hendes midlertidige opholdstilladelse udløber i april 2020.

Efter få måneder i Asien fik hun job, hvor hun har arbejdet fuld-tid snart 5 år nu for et mellemstort dansk firma. Hun opfylder derudover samtlige krav til en Permanent Opholdstilladelse.

Vores spørgsmål er om hendes 5-årige fuldtidsarbejde i Asien under min udstationering, tæller med i forhold til beskæftigelseskravet, så vi derved opfylder kravene for Permanent Opholdstilladelse.

På forhånd tak for jeres input :)

MVH
JJ

Re: Permanent ophold - Beskæftigelseskravet

: 16.02.2017 09:07:26
af skaanebo
Det gør det næppe. Der tænkes på arbejde i Danmark.