Side 1 af 1

spørgsmål vedrørende papirudfyldning

: 12.08.2007 14:42:20
af lady
Hej alle I søde mennesker:)

Min mand og jeg er lige blevet gift her i Dk den 3. august :D Men nu skal vi til at søge om familiesammenføring og dermed har jeg lige et par spørgsmål til jer vedrørende dette:

1. Da min mand bor i Østrig, er det så i orden at jeg selv udfylder papirerne for ham til familiesammenføring og så afleverer dem til udlæningestyrelsen?

2. Er det bedre at han selv er her til stede når vi afleverer dem? Har det nogen betydning for udlæningestyrelsen?

Håber I kan hjælpe mig

knus fra mig :D

: 12.08.2007 22:04:41
af Delfinus
Hej,

Er din mand østrigsk statsborger?

Mvh. Delfinus

: 13.08.2007 19:33:35
af lady
hej

Nej det er han ikke, han er bosnisk statsborger, men han har studievisum og kan rejse frem og tilbage i schengenlande

: 13.08.2007 20:07:51
af Delfinus
Så skal skal I enten indgive ansøgningen sammen her i Danmark ellers skal han indgive den ved Den Danske Ambassade i Bosnien-Herzegovina

http://www.ambsarajevo.um.dk/da

Jeg tror du har fået svar på de andre spørgsmål på en anden tråd her på forummet:
viewtopic.php?t=326

Held og lykke med det hele :-)

KH Delfinus

: 13.08.2007 22:28:22
af lady
Tusind tak for dit svar:)

Ja det er rigtigt jeg har fået svar, det er bare mig der har skrevet to forskellige steder ved en fejl :?

knus